banner39

Japon yayıncı kuruluştan Müslümanlar'a özür

Çizgi filmlerinde uygun resmedilmeyen Kur'an-ı Kerim için özür diledi.

Arşiv 22.05.2008, 18:02 23.05.2008, 10:23
Japon yayıncı kuruluştan Müslümanlar'a özür

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Shueisha, popüler çizgi film serilerinde Kur'an-ı Kerim'in uygun olmayan bir şekilde kullanıldığı için Müslümanlardan özür diledi. Söz konusu çizgi filmlerde bir kötü adam elinde Kur'an-ı Kerim'i tutuyor.

"Jojo's Bizarre Adventure" adı verilen karikatür serileri sadece Japonya'da 70 milyon sattı. Yayıncı kuruluşun sözcüsü komik kitapta, Kur'an-ı Kerim'in herhangi bir görüntüsünün bulunmadığını sadece bir cami içinde bir mücadelenin resmedildiğini belirtti.

AFP'nin haberine göre, içinde Kur'an-ı Kerim ve camideki mücadele ile ilgili görüntülerin bulunduğu komik kitap, DVD ve videoların dağıtımının hemen durdurulduğunu belirten sözcü, "Yayınevinde yaptığımız gözden geçirmelerde Kur'an-ı Kerim'in uygun olmayan bir şekilde değerlendirildiği görüşüne vardık. Kur'an-ı Kerim'in çok kutsal olduğunun farkındayız." dedi.

Animasyon şirketinden yapılan ortak açıklamada ise, "Müslüman halktan samimi olarak özür diliyoruz." denildi. Jojo's Bizarre Adventure'dan komik kitaplar Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dahil dünyanın çeşitli yerlerinde yayınlanıyor.

Komik kitapların resmen Arapça'ya tercüme edilmediğini belirten sözcü, ancak Arapça konuşanlar arasında söz konusu sahnelerin eleştirildiğini bildiklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?