Japonlar'dan Güneş enerjili 'uzay yelkenlisi'

Japonların geliştirdiği Güneş enerjisiyle çalışan 'uzay yelkenlisi' 18 Mayıs'ta fırlatılıyor.

Japonlar'dan Güneş enerjili  'uzay yelkenlisi'

 
Japonya, yakıt kullanmadan güneş ışınlarının itici gücüyle hareket edecek IKAROS uzay yelkenlisinin 18 Mayıs'ta fırlatılacağını duyurdu.

Ülkenin Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (JAXA)'nın, 1,5 milyar yen (17,3 milyon dolar)'a geliştirdiği 'Gezegenlerarası Güneş Radyasyonu Tarafından Hızlanan Uçurtma Gemisi' (IKAROS), feza yolculuklarında yeni bir çığır açacak. En geniş hali yaklaşık 14 metre olan yelkenli, kendisini taşıyan bir roketle birlikte Japonya'nın güneyindeki Tanegaşima üssünden fırlatılacak.

JAXA uzay sistemleri uzmanı Yuichi Tsuda, katlanabilir yelkeninin bir saç telinden daha ince olduğunu ve güneş ışınlarından enerji üretecek hücreler içerdiğini söyledi. Yuichi Tsuda'ya göre, en fazla bir kaç dakikalığına ateşleme yapabilen bir roketin aksine, uzay yelkenlisini harekete geçiren hafif şiddetteki foton ışın kuvvetinin sürekli olması zamanla avantaja dönüşecek. Güneşten gelen fotonlar, ilk etapta yüksek bir hızlanma sağlamasa da panellere çarptıkça artan birikimle, 3 yıllık bir yolculuğun sonunda aracın hızını saatte 150 bin kilometrenin üzerine çıkaracak. Bu sayede yakıtsız, ucuz ve güvenilir teknolojiyle uzun süreli uzay keşifleri mümkün olacak.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Ay'a tekerlekli bir robot göndermeyi planlayan JAXA, 2020 yılında Ay'daki ilk uzay üssünü kurmayı da planlıyor. Japon kurum, 10 yıllık robot görevleri için 200 milyar yen (2,3 milyar dolar) harcamayı öngörüyor.
 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 07:57
banner53
YORUM EKLE

banner39