banner15

Japonya, 2010'da ekonomik krizden kurtulacak

Küresel krizden etkilenen ülkelerin başında gelen Japonya, krizden çıkış işaretleri vermeye başladı

Japonya, 2010'da ekonomik krizden kurtulacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Global ekonomik krizin en kötü etkilediği ülkelerden dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya, krizden çıkış işaretleri vermeye başladı. Kyodo News tarafından yapılan ankete göre her üç büyük Japon firmasından ikisi 2010'un ortalarında ekonomik krizin yaralarını saracaklarını düşünüyor.

Japonya'nın önde gelen 108 firmasının katıldığı ankette, 59 firma gelecek yılın ortalarında yaralar sarılmaya başlanacak derken, 12 firma zaten ekonomik krizden çıkışın başladığı görüşünü bildirdi.

Japon Bankası'nın yayınladığı raporda da ülke ekonomisinin bu yılın ikinci yarısından itibaren kendini toparladığına işaret edildi. Öte yandan bankanın raporlarına göre ülkede, gayri safi yurtiçi hasılanın 2010 yılının mali döneminde 3.4 oranında küçülmesi bekleniyor.

Kyodo'nun 2008'in Aralık ayında yaptığı ankete katılanların yüzde 98' i ekonominin çok kötüye gittiği yönünde açıklama yapmışlardı.

Almanya gibi ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalı dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya, geçen yıl Amerika'da başlayıp dünyaya yayılan ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkelerden olmuştu. Adanın ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 14.2 oranında küçüldü.Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35