banner15

Japonya Asya'dan 64 yıl sonra özür diledi

Japonya II. Dünya Savaşı'nda işgal ettiği Asya ülkelerine özür diledi.

Japonya Asya'dan 64 yıl sonra özür diledi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nda uğradığı yenilginin yıldönümünde, Asya'daki ülkeleri işgal etmelerinden dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı.

Başbakan Taro Aso ile İmparator Akihito, başkent Tokyo'da 5 bin kişinin katılımıyla düzenlenen törene katıldı.

Aso, Çin ile Kuzey ve Güney Kore işgaline atıfta bulunarak, "Ulusumuz, başta Asya halkları olmak üzere birçok ülkede acı ve zarara neden olmuştur. Halkım adına bütün kurbanların ailelerine taziyelerimi sunuyor ve en derin üzüntülerimi ifade ediyorum" dedi.

İmparator Akihito da, "Savaşa bağlı böyle acıların bir daha asla tekrarlanmaması umuduyla en içten taziyelerimi sunuyorum" diye konuştu. İmparator Akitiho'nun babası Hirotiho, 64 yıl önce Japonya'nın teslim olduğunu ilan etmişti.

Başbakan ve İmparator üzüntülerini dile getirirken, iki eski başbakan Junichiro Koizumi ve Shinzo Abe, yıldönümünü Japonya'nın militarist geçmişinin simgesi kabul edilen Yasukuni tapınağını ziyaret ederek anmayı tercih etti.

Koizumi, 2006'da Yasukuni'yi 21 yıl sonra ziyaret eden ilk başbakan olmuştu. Başbakan olduğu dönemde bu tapınağı hiç ziyaret etmeyen Abe ise bugün ikinci kez tapınağı ziyaret etti.

Milliyetçi fikirleriyle tanınan Aso ise, başbakan olduğu sürece bu tapınağı ziyaret etmeyeceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35