Japonya Dışişleri Bakanı Afganistan'da

Sürpriz bir şekilde Afganistan'a gelen Japonya Dışişleri Bakanı Komura, "Afganistan'a desteğimiz devam edecek" dedi.

Japonya Dışişleri Bakanı Afganistan'da


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'a yeniden yapılanma ve kalkınma konularında büyük destek sağlayan Japonya, yardımların devam edeceği sözü verdi.

Sürpriz bir ziyaretle Afganistan'a gelen Japonya Dışişleri Bakanı Masahiko Komura, Afganistan Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Komura, Japonya'nın yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında Afganistan için 1.38 milyar dolar tahsis ettiklerini belirterek, Hint Okyanusu üzerinden de deniz yoluyla uluslararası gücün yakıt ikmalleri ve nakliyesi gibi bir çok konuda Kabil'e destek verdiklerini söyledi. Komura, gelecek dönemlerde de Afgan halkı için her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

Komura, "Afganistan'ın istikrarlı bir şekilde yükselerek yoluna devam edebilmesi için en önemli şart sağlıklı bir idari sistemin kurulmasıdır. Bunun için de seçim yapılması gerekir. Uyuşturucu ile mücadelenin arttırılması ve komşularla, özellikle Pakistan'la iyi ilişkiler içinde olmak ve iletişim kurmak ülkenin önünü açacaktır" diye konuştu.
Eğitimin de önemine değinen Komura, ülkelerin gelişmesinde en önemli faktörün eğitim olduğunu belirtti.

Afganistan Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta ise, Komura'ya Japonya'ya yardımlarından dolayı teşekkür ederek, Japonya'nın en fazla yardım sağlayan ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

Spanta, "Terörle mücadelede Afgan hükümetine bir çok yardım geliyor. Bunları genellikle silah yardımları oluşturuyor. Terörle mücadele edebilmek için özellikle silah yardımı yapılması gerekmez. Terör siyasi yollardan da çözülebilir. Bunun için siyasi ve toplumsal kalkınmaya ihtiyacımız var. Kabul edilmelidir ki terörizmin siyasi bağlarının yanında, ideolojik ve sosyal bağları da bulunmaktadır. Bunların en önemlisi fakirlik ve insanların geleceğini görmemesidir. O nedenle, bu konularda Japonya çok büyük
yardımlar yapmıştır. Şunu da biliyoruz ki, Japonya Anayasası, Japonya'nın askeri konulara katılma hakkı tanımıyor ama yine de Japonya yaklaşık 180 milyon dolarlık bir yardımı uluslararası güce ait uçak ve gemilerin yakıt ikmali için gönderdi. Bunun yanında her ilde bir ülkenin İl İmar Ekibi (PRT) bulunuyor. Eğer Japonya da böyle bir ekibi ve bir bölgeyi seçerek ekip kurmak isterse biz seviniriz ve gereken yardımları yaparız. PRT grubunun bulundurulması Japon hükümetinin yapacağı bir iştir. PRT'ler sadece askerlerden oluşmuyor. Bunun örneği Meydan Vardak PRT'si ki Türkiye tarafından kurulmuştur. Burada kurulan PRT tamamen sivil bir kuruluştur" diyerek Japon hükümetinin de böyle bir PRT ekibi kurabileceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 19:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35