banner39

Japonya, İran mallarına el koydu

Japon,İran'ın nükleer ve füze programıyla ilgili 10 grubun ve 12 kişinin mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Japonya, İran mallarına el koydu

Japon hükümeti, Aralık ayında kabul edilen BM yaptırım kararı çerçevesinde İran'ın nükleer ve füze programıyla ilgili 10 grubun ve 12 kişinin mal varlıklarını dondurma kararı aldı.


Dışişleri Bakanı Taro Aso başkentte basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programının nükleer silahsızlanma ve Kuzey Kore'nin nükleer sorununu etkilediği için kabinenin böyle bir karar aldığını duyurdu. Başbakan Şinzo Abe kabinesinin ayrıca, İran'ın nükleer ve balistik füze programlarıyla bağlantılı para transferlerinin de yasaklanmasına karar verdiği belirtiliyor.

ABD'nin yakın müttefiki olan Japonya'nın İran'la yakın ticari bağları bulunuyor. Petrol ihtiyacı açısından tümüyle Ortadoğu'ya bağımlı olan Asya'nın en büyük ekonomisi Japonya, toplam petrol tüketiminin yüzde 15'ini İran'dan sağlıyor.

BM Güvenlik Konseyi geçtiğimiz yıl Aralık ayında İran'ın nükleer ve balistik füze programlarını hedef alan yaptırım kararını oy birliği ile kabul etmişti. BM kararı ayrıca İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sona erdirerek Tahran yönetiminin müzakere masasına dönmesi çağrısında bulunuyor. İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını nükleer silah geliştirmek için kullanabileceğinden çekinen Batılı ülkeler de yaptırımlara destek veriyor. Her platformda çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğunu tekrarlayan İran ise faaliyetlerine devam edeceğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?