banner15

Japonya Nagasaki'yi andı

Hiroşima felaketinin kurbanlarını anan Japonya, bugün de Nagasaki'de kaybettiklerini andı.

Japonya Nagasaki'yi andı

Amerikan ordusunun Hiraşima'ya attığı atom bombasına verilen kurbanların ardından, bu kez de Nagasaki'de kaybedilen 100 bin kişi anıldı. Nagasaki'ye atom bombası atılışının üzerinden tam 64 yıl geçti.

3 gün önce dünyanın ilk nükleer saldırısı olan Hiroşima felaketinin kurbanlarını anan Japonya, bugün de Nagasaki'de kaybettiklerini andı.

9 Ağustos 1945'te Amerikan ordusuna ait Enola Gay isimli savaş uçağının bıraktığı atom bombası Nagasaki'de 100 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bombanın etkisiyle gerçekleşen ölümler ilerleyen yıllarda da sürdü.

Binlerce kişi saldırının 64. yılında düzenlenen anma töreninde barış parkında bir araya gelirken, törende konuşan Japonya Başbakanı Taro Aso, nükleer silahlardan arınmış bir dünya dileğini yineledi.

Aso, "Japonya'nın huzur ve bütünlüğünü düşündüğümüzde kaybettiğimiz değerli insanları hatırlamalıyız. Japonya atom bombasının yarattığı yıkımın anlamını bilen yegane ülke. Geçmişte Hiroşima ve Nagasaki'de yaşanan trajedilerin tekrar etmemesi için uluslararası toplumla birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 21:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35