banner15

Japonya okula dayak getiriyor

Japonya, okullardaki şiddet ve disiplinsizlik olaylarının önüne geçebilmek için dayak yasasını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Japonya okula dayak getiriyor

Japonya, disiplinsizlik ve şiddet olaylarına sahne olan okullarda disiplinin sağlanması için "hafif fiziksel ceza" uygulamayı planlıyor.

Başbakan Şinzo Abe'nin isteği üzerine hazırlanan bir raporda, okullarda belirli ölçüde fiziksel cezalandırmanın yeniden uygulanması tavsiye ediliyor.Başbakanlıkta konuyla ilgili yetkili Masaharu Kuba, getirilmek istenen cezanın, eskiden sık sık rastlanılan sopayla dövme ya da başka sert bedensel cezalar olmadığını söyledi. Çocukların tokatlanması ya da dövülmesine izin verilmeyeceğini kaydeden Kuba, sadece koridorlarda, "köşede ayakta durma" ya da öğrencinin başına "hafifçe bir şaplak atma" gibi cezaların söz konusu olacağını bildirdi.

Yetkili, bu cezaların savaş döneminde bazı öğretmenler tarafından öğrencilere uygulanan sert cezalarla bir alakası olmadığını da belirtti.

Eğitim reformu yeni Başbakan Abe'nin programında öncelikler arasında bulunuyor. Muhafazakar Abe, okullarda sol ideolojinin etkisini ortadan kaldırmaya çalışıyor, bu yüzden de okullarda ''vatanseverliğin'' bir ders olarak okutulmasına ilişkin bir kanunu geçirmişti.

Vatanseverlik dersinin müfredata dönüşünü eleştiren Öğretmenler Sendikası, hafif bedensel cezaların dönüşüne sıcak bakıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48