Japonya'da resesyon derinleşiyor

Kriz nedeniyle taleplerin düşmesi üzerine Japonya'da fabrikalar kapanmaya ve işsizlik artmaya başladı.

Arşiv 09.12.2008, 10:07 09.12.2008, 10:07
Japonya'da resesyon derinleşiyor

Japon ekonomisine ilişkin yeni veriler, bu yılın ilk üç çeyreğinde ülke ekonomisinin yüzde bir buçuk oranında küçüldüğüne işaret ediyor.

Ekonomi uzmanlarının beklentilerinden daha kötü olan bu verilere göre, ekonomideki yıllık büyüme oranı da yüzde eksi iki civarında.

Uzmanlar, Japonya'daki resesyon bir yıldan uzun sürebileceğini belirtiyor. Kriz nedeniyle taleplerin düşmesiyle birlikte ülkede fabrikalar kapanmaya ve işsizlik artmaya başladı.

Japonya Başbakanı Taro Aso, resesyonun etkilerini azaltmak için kamu harcamalarını artıracağını açıkladı.

Faiz oranlarının sıfıra yaklaştığı Japonya, dünyada ekonomisinin resesyona girdiği açıklanan son ülke olmuştu. Ekonomide, teknik olarak arka arkaya iki çeyrekte küçülme resesyon olarak niteleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Japonya'da, halkının yaşam standartları, kıtanın geriye kalan ülkelerinde yaşayanlarla kıyaslanmayacak ölçüde yüksek.

Ancak Japonya da, küresel mali krizin olumsuz etkisinden kaçamıyor. Esasen resesyon, Japonya için yeni bir tecrübe değil.

Emlak piyasasındaki çöküş sonrası, Japon ekonomisi, 1990'lı yılların büyük bölümünü, resesyona girip çıkarak geçirmişti.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?