banner39

Japonya'da üç yılda 5. başbakan geliyor

ABD üssü konusundaki seçim vaadini tutamayan ve üssü gönderemeyen Hatoyama'nın yerine Kan geliyor

Arşiv 04.06.2010, 12:11 04.06.2010, 12:11
Japonya'da üç yılda 5. başbakan geliyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya'nın iktidardaki Demokratik Japonya Partisi (DPJ), Başbakan Yukio Hatoyama'nın istifasının ardından başkanlığa Naoto Kan'ı seçti. Bu durumda Kan'ın ülkenin yeni başbakanı olmasına da neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Eski başbakanın istifasının başlıca sebebi Okinawa'daki Amerikan üssünü kaldırma sözünü tutmamasıydı.

Washington'dan gelen baskılara direnemeyen ve halkın büyük tepkisine neden olan Okinawa'daki üssün ülkede kalmasını kabul eden karar Japon hükümetinin sonunu getirdi.

Halihazırdaki kabinede maliye bakanı olan Kan, oylamadan sonra parti üyelerine "yeni bir başlangıç" sözü verdi. Eğer DPJ ağırlıklı meclis de onaylarsa Kan başbakan seçilecek. Kan bu durumda Japonya'nın üç yıl içindeki beşinci başbakanı olacak.

DPJ üyelerine yaptığı konuşmasında, ABD'yle ittifakın Japonya diplomasisi için bir "köşe taşı" olmaya devam edeceğini söyleyen Kan, Hatoyama'nın başbakanlığı sırasındaki en büyük mesele olan Okinawa Adası'ndaki ABD üssü hakkında bir açıklama yapmadı.

Yomiuri Shinbun gazetesi Kan'ın, "Başbakan Hatoyama yeni bir DPJ için kapıyı aralamıştı" dediğini yazdı.

Hükümet birçok gözlemciye göre, Japonya siyasetine ikinci dünya savaşından bu yana damgasını vuran muhafazakarları iktidardan uzaklaştırmalarının üzerinden bir yıl geçmeden siyasette kontrolü kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?