banner39

Japonya'yı Yunanistan korkusu sardı

Japoya, Avro Bölgesi'ndeki sorun gibi finansal sıkıntıyla karşı karşıya kalmaktan korkuyor.

Arşiv 11.06.2010, 13:51 11.06.2010, 16:05
Japonya'yı Yunanistan korkusu sardı

Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesinin acilen, artan kamu borç yükünün üstesinden gelmesi gerektiğini belirterek, aksi halde Yunanistan'dan kaynaklı Avro Bölgesi'ndeki sorun gibi finansal sıkıntıyla karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

Kan, göreve geldikten sonra ilk kez parlamentoda yaptığı konuşmada, kamu finansmanının yaşlı ve azalan nüfus nedeniyle baskı altında olduğuna işaret ederek, hükümetin borcun kabarmasına izin vermeyi sürdüremeyeceğini söyledi.

Japonya'nın, Yunanistan benzeri bir krizi önlemek için finansal yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Kan, ''Japonya'nın ödenmemiş kamu borcu yüksek. Kamu finansmanımız gelişmiş herhangi bir ülkenin en kötüsü durumunda. Çok fazla hükümet tahvili çıkarmaya bel bağlayarak mali politikalarımızı devam ettirmemiz zor. Artan borç yükümüzle ilgilenmez ve tahvil piyasalarında güven kaybedersek Yunanistan'dan kaynaklı Avro Bölgesi'ndeki sorun gibi finansmanımızda çökme riski söz konusu'' dedi.

Vergi sisteminde tam bir reformu başlatmanın kaçınılmaz olduğunu, vergileri artırmayı düşüneceğini belirten Kan, hükümetinin, deflasyonda yükselişten kaçınmak için Merkez Bankası ile yakın çalışma içinde olacağını ve ''güçlü ve kapsamlı'' bir politika geliştirmeye odaklanacaklarını ifade etti.

Kan, ekonominin 2020 yılına kadar yılda yüzde 2'den fazla büyümesini amaçladığını bildirdi. Kan'ın selefi Yukio Hatoyama, seçim kampanyası sırasında verdiği sözleri tutmada başarısız olduğu için geçen hafta görevinden istifa etmişti.

Credit Suisse bankasının Japonya'daki baş ekonomisti Hiromichi Shirakawa, Yunanistan'ın büyük kamu borcu ve çok fazla deniz aşırı kredileri bulunduğunu kaydetti. Shirakawa, Japonya'nın ise dış ticaret fazlası vermesi ve önemli bir borç veren ülke olması nedeniyle benzer krizlerle karşılaşacağını düşünmediğini söyledi.

Uluslararası Para Fonuna (IMF) göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya'nın kamu borcu geçen yıl, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 218,6'sı seviyesinde bulunuyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?