banner15

Jeffrey: Kürt açılımı ABD'nin planı değil

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kürt açılımının ABD'nin planı olmadığını söyledi.

Jeffrey: Kürt açılımı ABD'nin planı değil


Geçen hafta CHP ve DTP yetkilileri ile görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Kürt açılımıyla ilgili Akşam gazetesine açıklamalarda bulundu.

Hükümetin Kürt açılımı girişiminin çok önemli olduğunu belirten ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey, paketin detaylarını öğrenmeyi beklediğini söyledi.

Kendi ülkesinin tarihinden de örnekler veren Jeffrey, "Siyah beyaz tartışmaları, Watergate gibi iç sorunlarımız nedeniyle zayıf düşmeseydik, Vietnam savaşı çok farklı biterdi" iddiasında bulundu.

Kürt açılımım Türkiye'yi güçlendireceğini belirten Jeffrey, "Türkiyenin içteki durumunu daha da güçlendirecek herşey Türkiye'yi dünyada en etkili aktörler arasına sokar. Türkiye iç sorunlarını çözdükçe dünyada ekonomik büyüklüğü, askeri gücü ve uluslararası konumlanmasıyla doğru orantılı farklı bir rol oynayacaktır. Bu sorunları çözdükçe AB sürecine de o kadar daha fazla dikkat ve enerji ayırabilir" dedi.

Hükümetin Kürt açılımının "ABD'nin planı" olmadığını ifade eden Jeffrey, şöyle konuştu: "Bu kesinlikle bir Amerikan planı değil. Tabii ki, kendi fikirlerimiz var ve yıllarca bunu Türk hükümetleriyle paylaştık ama bu ABD'de hazırlanmış bir plan değildir. Türkiye'nin kendi ürünüdür ve sorumlusu Türk hükümetidir. Ben de sizler gibi detaylarını öğrenmeyi bekliyorum."

ABD Büyükelçisi Jefrrey, DTP'ye "Şiddetle aranıza mesafe koyun" mesajı da verdi.

Jeffrey "Kürt açılımı kapsamında terör örgütü lideri ile diyalog kurulmalı mı?" sorusuna ise "Bu, Türkiye'nin tartışıp vereceği bir karar" sözleriyle cevap verdi.

Kaynak: Akşam

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35