banner15

Jerusalem Post: “ABD İran’a Saldıracak”

İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, ABD’nin 2006’da İran’a saldırmayı planladığını, bunun için Türkiye’den askeri üs talep ettiğini yazdı. Öte yandan Avrupalı bazı kaynaklar, ABD’nin Türkiye'yi "istihbarat üssü" yapmak istediğini iddia etti.

Jerusalem Post: “ABD İran’a Saldıracak”

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazetenin en çarpıcı iddiası ise, ABD’nin muhtemel bir saldırıda kullanılmak üzere Türkiye’den askeri üs talep ettiği yönünde. Habere göre bu talep Ankara’ya, Amerikan merkezi haberalma teşkilatı CIA Başkanı Porter Goss tarafından 12 Aralık’taki Türkiye ziyaretinde iletildi. Goss, talebi bizzat Başbabakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Jerusalem Post, Alman DDP haber ajansına dayanarak, İran’ın diğer komşuları olan Suudi Arabistan, Ürdün, Umman ve Pakistan’ın da olası bir saldırı konusunda bilgilendirildiğini yazdı.

Gazete, Washington’ın gönderdiği temsilcilerin bu ülkeleri İran’a yönelik muhtemel bir hava saldırısı konusunda uyardığını, fakat herhangi bir zaman dilimi vermediğini bildirdi. Jerusalem Post, New Yorker dergisinin geçen yıl ABD ajanlarının İran’a sızarak muhtemel bir hava saldırısında hedef alınacak tesisleri elektronik olarak işaretlediklerini yazdığını da anımsattı.

CIA Türkiye'de Üs Kuruyor

Bir süre önce peş peşe Türkiye'ye ziyarette bulunan CIA ve FBI Başkanlarının neden Türkiye'ye geldiklerini Sabah gazetesi yazarı Fatip Altaylı açıkladı.

FBI, CIA başkanları ve bilumum Amerikalı zevatın Türkiye'ye peş peşe yaptığı ziyaretlerin perde arkası pek aralanamadı. Bu ziyaretler sadece Türkiye'de değil, AB ülkeleri tarafından da ilgiyle izlendi. AB başkentlerinden sızan bilgiler ise Türkiye'de bizim edindiğimiz istihbaratlardan biraz farklı.

Avrupa diplomasi kulislerinde dolaşan iddialara göre, ABD, Türkiye'yi "istihbarat üssü" yapmak istiyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası ve özellikle de Soğuk Savaş döneminde ABD'nin Avrupa İstihbarat Merkezi Almanya'da konuşlandırılmıştı. Ancak dengelerin değişmesinden ve ABD'nin tehdit algılamasındaki yeni yapılanmadan sonra ABD, Almanya'daki "Avrupa İstihbarat Merkezi"ni Türkiye'ye taşımak istiyor. ABD'li istihbarat üst düzeyinin Türkiye'ye gelip sundukları teklif buymuş. En azından AB ülkeleri böyle düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48