banner39

Jirgadan Taliban'a barış çağrısı

Afganistan'da toplanan aşiret liderlerinin Karzai'nin savaşı sona erdirmeye yönelik önerilerini onaylaması bekleniyor

Arşiv 04.06.2010, 17:00 04.06.2010, 17:02
Jirgadan Taliban'a barış çağrısı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai'nin isteği ile bir araya gelen ve ülkenin dört bir yanından gelen bin 600 delegeyle, 200 kadar Batılı diplomat katıldığı geleneksel zirvede sona yaklaşıldı.

Açılış konuşmasını roket saldırıları gölgesinde yapan Karzai, zirvenin kapanışında da delegelere hitap edecek.

Zirve süresince Taliban savaşçılarına silah bırakmaları karşılığında, nasıl bir öneriyle gidilmesi gerektiği konusunda sıkı pazarlıklar yaşandığı bildirilirken, Karzai'nin Taliban'a 'barış çağrısı' olarak nitelediği önerilerin kabul edilmesi bekleniyor.

Afgan hükümetinin Taliban'la doğrudan müzakere masasına oturup oturamayacağı bilinmezken, silah bırakanlara af ve iş imkanı verilmesi öngörülüyor.

Karzai'nin jirga delegelerinin önüne koyduğu barış teklifinde, üst düzey Taliban liderlerine siyasete girme hakkı ya da bir Müslüman ülkeye yerleşme 'seçeneği' de yer alıyor.

"Taliban Komutanı Öldürüldü"

Öte yandan, Afganistan'ın güneyinde bir ABD saldırısında, Taliban liderlerinden Molla Zergay'ın öldürüldüğü iddia edildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, Zergay'ın, NATO ve Afgan askerleri tarafından geçen hafta Zari bölgesinde öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Kandahar kenti dahil olmak üzere Argandab ve Zari bölgelerinde etkili olan Zergay'ın, bölgedeki en üst düzey Taliban komutanı olduğu kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?