Jirki aşireti: Devlet gelsin çare bulsun!

25 yıl boyunca devlet ile birlikte PKK'ya karşı mücadele eden Jirki Aşireti, devletten yaylalarını serbest bırakmasını istedi.

Jirki aşireti: Devlet gelsin çare bulsun!

 

Hakkâri'de yaylaları yasaklanan ve başlık parası yüzünden gençleri evlenemeyen Jirki aşireti mensupları acil olarak toplandı. Toplantı sonunda aşiret büyüklerinden Mehmet Adıyaman, devlete sitemde bulundu. 

Bölgede korucu aşireti olarak bilinen Jirki aşireti mensupları, Cilo Dağı'ndaki yaylalarının yasak edilmesi üzerine bir araya gelerek konuyu değerlendirdi. Aşiret mensupları, 25 yıl boyunca devlet ile birlikte PKK'ya karşı mücadele edilen dönemlerde bölgedeki yaylalarının yasak edilemediğini, şimdi hiçbir PKK üyesinin uğramadığı yerlerin neden yasak edildiğine anlam veremediklerini dile getirerek karara tepki gösterdi. 

Hakkari - Van karayolu üzerinde bulunan Kırıkdağ köyünde düzenlenen toplantıda konuşan ve "Bize verilecek ödül bu mu olacaktı?" diye isyan eden Mehmet Adıyaman, "Biz Jirki aşireti olarak 25 yıldır devletle birlikte PKK'ya karşı mücadele ettik. Aşiretimizin tamamı korucudur. Belki bugüne kadar 300-400 mensubumuzu kaybettik. Bu 4 senedir biz geri adım attık. PKK da bizim bölgeden çekildiği için mücadele etmedik ve korucular 4 yıldır biraz rahatladı. Şimdi, nereden geldiğini bilmediğimiz bir emir ile biz Jirki'lerin yaylasını yasak ettiler. Çarçela Balay ve Sipihane Yaylaları bugüne kadar yasak değildi, şimdi neden yasak edildi?Devlet ile yıllardır omuz omuza çarpışan Jirki aşireti olarak bu mu bize verilecek ödül? Şu an Jirkil'erde 50 bin koyun var. Bütün koyunumuzu 4 dağ arasında karayoluna sıkıştırdı. Bu koyunu ne yapacağız. Devlet gelsin bize bir an önce bu sorunu ortadan kaldırsın. Çaresiziz, devlet gelsin çare bulsun" diyerek sitem etti.

BAŞLIK PARASI, ALTIN VE TAKI USULÜ YASAKLANDI

Aşiret toplantısında başlık parası da masaya yatırıldı. Başlık parası ve takı yüzünden çok sayıda kişinin evlenmediğini dile getiren aşiret üyeleri, düğün sezonu başlamadan bu soruna çözüm aradı. Bundan böyle başlık parasının alınmayacağını duyuran aşiret, gizli ya da başka şekilde kurala uymayarak başlık parası alan aşiret mensubuna gerekli cezanın verileceği belirtildi. 

Aşiret büyüğü Mehmet Adıyaman, "Herkes çok iyi biliyor ki bugüne kadar evlenen kızlar için başlık parası alınırdı. Bu nedenle çok sayıda fakir vatandaşın zor durumda olduğunu gördük. Gençler sırf çevresindekilere rezil olmamak için utanıyor, evlenemiyordu. Bu nedenle bundan sonra Jirki aşireti olarak başlık ve aileleri zor durumda bırakacak altın ve takı usulünü kaldırdık. Artık fakir utanmayacak, elinden gelen imkanlar dahilinde masraf yapacak, gelinine altın takacak. Kız babaları da kesinlikle bundan sonra başlık ve altın istemeyecek. Herkese duyurulur" dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39