banner39

JİTEM, Genelkurmay'a sorulacak

Diyarbakır'da bir mahkeme JİTEM'in olup olmadığını Genelkurmay Başkanlığı'na sormaya karar verdi.

Arşiv 01.10.2009, 12:52 02.10.2009, 07:08
JİTEM, Genelkurmay'a sorulacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülen davaya sanıklar katılmadı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, mahkeme heyeti, davaya konu olan Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Teşkilatı'yla ilgili geniş kapsamlı araştırma yapılmasını istedi.

Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na, JİTEM'in olup olmadığı varsa hangi tarihte kurulduğu, faaliyetleri ve yargılanan sanıkların bu yapılanmaya üye olup olmadığı sorulacak.

Mahkeme heyeti ayrıca eski PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın JİTEM adına düzenlenen maaş bordrosunun gerçek olup olmadığının da soruşturulmasına karar verdi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden emekli Albay Arif Doğan'ın evinde ele geçirilen belgeleri de isteyen mahkeme, belgelerde JİTEM'le ilgili bilgi olup olmadığına bakacak.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan 11 sanık katılmazken, bazı sanık avukatları ile müdahil avukat Tahir Elçi hazır bulundu.

Duruşmada, mahkeme, Emekli Albay Arif Doğan'ın ifadesinin alınması amacıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan yazıya cevabın geldiğini belirtti.

ARİF DOĞAN JİTEM'İN RESMİ KURUM OLDUĞUNU İFADE ETTİ

Müdahil avukat Elçi, emekli Albay Arif Doğan'ın  beyanlarını incelediklerini ve Doğan'ın beyanlarında, ''JİTEM adlı örgütü kurduklarını, resmi bir kurum olduğunu'' ifade ettiğini öne sürerek, şöyle dedi:

''Oysa Teoman Koman böyle bir örgüt olmadığını söylemiştir. Tanık Hanifi Kaya da JİTEM ile ilgili isimler de vererek detaylı beyanlarda bulunmuştur. Bu beyanlar göz önüne alınarak Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazılmasını ve komutanlık bünyesinde JİTEM isimli 'Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Merkezi' şeklinde açılımı olan bir kuruluşun olup olmadığının, jandarma teşkilat ve şemasında yer alıp almadığının sorulmasını ve yazılacak talimata tanıkların beyanlarının eklenmesini talep ediyoruz.''

Mahkeme heyeti, ''Arif Doğan'ın evinde yapılan aramada çok sayıda belgenin bulunduğu ve çıkan belgeler arasında kısa adıyla JİTEM olarak bilinen bir kuruluşla ilgili bilgilerin olduğu'' ile ilgili basında yer alan haberlerin doğru olup olmadığı yönünde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını da istedi.


 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?