banner39

Jöntürkler umutlarını İngiltere'ye bağlamış!

İngiliz muhabir 8 Ekim 1908 tarihli The Manchester Guardian Gazetesi'nde Jöntürkler'in İngilizlerle ittifaklık kolladığını ortaya koyuyor.

Arşiv 21.02.2010, 13:54 21.02.2010, 13:54
Jöntürkler umutlarını İngiltere'ye bağlamış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

The Manchester Guardian Gazetesi’nin muhabiri H. W. Massıngham İstanbul’dan gönderdiği haberlerde Jöntürklerin İngilizlere umut bağlandığını bildiriyor.

Meşrutiyetin ilan edildiği günlerde İngiltere’nin Jöntürklerle birlikte hareket ettiğini, İngiltere’nin isteği üzerine Girit’in Yunanistan’a verilmesine tepki gösterilmediğini İngiliz muhabirinin gazetesine gönderdiği haberlerde görülüyor.

İngiliz muhabir Massıngham’a göre Girit’in Yunanistan’a katılması konusunda Jöntürklerin barışçıl bir siyaset izleyerek durumu kabullendiklerinden söz ediliyor. Fakat irtica yanlılarının bu olaydan memnun olmadıkları savaştan yana olduklarını göstermek için Yıldız Sarayı önünde 7 Ekim 1908’de bir gösteri düzenledikleri bu gösteriye hamallar dahil olmak üzere alt sınıflardan yoğun bir katılım olduğu belirtiliyor.

8 Ekim 1908 tarihli muhabirin verdiği haberde ayrıca şunlara da yer veriliyor:

“Bugün itibarıyla İstanbul’un en bağnaz camilerinden birinde namaz sonrası içlerinde yenilik taraftarı bir takım ulema zatında bulunduğu kalabalık gösteri yaptı. İktidardaki Jöntürkler bu tepkilere rağmen barıştan yanalar, Yunanistan’a karşı bir savaş açmak istemiyorlar, Bezika Körfezine gönderilecek bir İngiliz filosunun da halkı yatıştıracağına ve imparatorluğa yönelik saldırılarda İngiltere’nin desteği ile önlenebileceğini düşünüyorlar.

Eğer imparatorluğun parçalanmasına karşı önlem alınmazsa Osmanlı liberalleri dini bağnazlıktan beslenen irtica ya yenik düşeceklerdir. Özellikle Müslümanlar Ramazan’a başladığı şu günlerde bu durum bir tehlike arz ediyor. Gelecek Pazar oldukça önemli bir gün olacak. Çünkü Sultan Abdulhamit Ayasofya Camii’ni ziyaret edecek. “

Massıngham’ın daha sonra gönderdiği haberlerde de özellikle Abdulhamit ile dindarlar arasında bir birliktelik olabileceği, bu beraberliğin İngiltere’nin izlediği siyaseti tehlikeye sokabileceği bu nedenle jöntürklere verilen desteğin devam etmesi salık veriliyor.   
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?