JP Morgan'a İngiltere'de 39,3 Milyon Avro ceza verildi

JP Morgan şirketine İngiliz Finans Üs Kurulu tarafından 39,3 milyon Avro ceza kesildi.

JP Morgan'a İngiltere'de 39,3 Milyon Avro ceza verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

JP Morgan, İngiliz Finans Üs Kurulu tarafından 39,3 Milyon Avro cezaya çarptırıldı. Amerikan finans devinin İngiltere ayağı, müşteri paralarıyla kendi asıl sermayesini birbirinden ayırmadığı için bu cezaya çarptırıldı. JP Morgan İngiliz yetkililere kendi isteğiyle suçunu bildirdi.

İngiltere Finans Üst Kurulu (Financial Services Authority FSA)’nın bildirdiğine göre dev yatırım bankası JP Morgan müşterilerinin parasıyla kendi öz sermayesini açık bir şekilde ayırmadığından dolayı, FSA tarihinde ilk defa rekor düzeyde, para cezasına çarptırıldı.

JP Morgan’ın İngiltere şubesi JP Morgan Securities, FSA verilerine göre yedi yıl boyunca müşteri hesapları ile kendi hesaplarını birlikte tutmuş. Bu süre içinde eğer yatırım bankası iflas etmiş olsaydı, müşterilere ait milyarlar kaybolacaktı. JP Morgan, suçunu itiraf ederek yetkililere bildirdiği için kendisine verilen cezanın yüzde otuzunu ödemeyecek. İflas sözkonusu olmamasına ve kimsenin parasını kaybetmemesine rağmen FSA diğer yatırım bankalarına da ibret olması için sözkonusu yüksek cezayı verdi.

FSA Genel Müdürü Margaret Cole, JP Morgan’a verilen cezanın diğer banka ve yatırım şirketlerine de önemli bir sinyal verdiğini belirtti. Amerikan bankası Lehman Brothers’in batmasından sonra müşteri paralarıyla yatırım bankalarının kendi paralarını çok açık ve kesin bir şekilde ayrı tutmalarının önemi bir kat daha arttı. FSA, İngiltere’de daha başka benzer vakıalar tesbit ettiklerini ve üzerine gideceklerini açıkladı.

JP Morgan’ın, hakkında açıklama yapmak istemediği para cezası, FSA’nın verdiği bilgilere göre, finans devinin müşterilerine ait paralarının toplamının sadece yüzde birini teşkil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 14:17
banner53
YORUM EKLE

banner39