banner39

Jüri hata yapar ama Allah yapmaz!

Amerika'da 16 yıl kaldığı cezaevinden yürüttüğü araştırmalarla suçsuzluğunu kanıtlayarak özgürlüğüne kavuşan mahkum, juriye kısa bir not yolladı...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Jüri hata yapar ama Allah yapmaz!

New York'ta bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Sabina Kulakowski isimli genç kadın 1991 yılında bıçaklanarak öldürüldü. Genç kadının çıplak cesedi evinden birkaç yüz metre ötede bulunduğunda yanıbaşında kanlı bir tişört vardı. Polis kan izlerinden yola çıkarak cinayetin Roy Brown tarafından işlendiğini tespite ederek Brown'ı tutukladı. Mahkemeye çıkarılan Brown ilk andan son güne kadar suçsuz olduğunu söylemesine rağmen jüri tarafından suçlu bulununca 25 yıl ağır hapse mahkum edilerek Amerika'nın en sıkı korunun hapishanelerinden birine yerleştirildi. Brown'ın suçsuzluğunu ispat mücadelesi o andan itibaren hiç durmadı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve avukatlara binlerce mektup yazdı. Binlerce telefon sonucunda suçsuzluğuna inan avukatlara ulaşabildi. Sonunda Brown'ın suçladığı bir başka ismin kızı babasının ve kendisinin DNA'larını inceletme kararı aldı ve korkunç gerçek ortaya çıktı. Babası gerçek katildi. DNA sonuçları bunun yüzde 99,9 böyle olduğunu söylüyordu ve o da bu durumu avukatlara ve mahkemeye bildirdi. Mahkeme elde edilen bu kesin delil karşısında Brown'ın suçsuzluğunu kabul edip içeride geçirdiği 16 yıl için özür dileyip Brown'a özgürlüğünü geri verdi.

Akıllarda kalan ise Brown'ın mahkeme heyetine yazdığı son not oldu: Hakimler ve jüri yanılabilir. DNA Allah'ın büyük bir mucizesi. Allah asla hata etmez!"
 
Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?