K. Irak yönetimi ile ekonomik entegrasyon kurluyor

Altı yıl sonra ilk kez Türkiye'ye gelen bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani, ilk olarak Davutoğlu'yla görüştü.

K. Irak yönetimi ile ekonomik entegrasyon kurluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mesud Barzani, 6 yıl aradan sonra, kritik görüşmeler yapmak için dün akşam saatlerinde Ankara'ya geldi. Barzani ilk görüşmesini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden terörle mücadele konusunda tam bir işbirliği beklendiğini söyledi. 

Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerde kesin bir karar aldıklarını belirterek, "Türkiye ile Irak arasındaki bu yakın ilişkilerin bir köprüsü olarak, Türkiye ile kuzey Irak arasında da tam bir ekonomik entegrasyon çalışması yürütülecek" diye konuştu.

Ortak bir enerji, ticaret ve ulaştırma stratejisi geliştirileceğini belirten Davutoğlu, THY'nın Erbil seferlerini en kısa zamanda başlatılması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Davutoğlu, Ziraat Bankası ve İş Bankası gibi Türk bankalarının Erbil'de şube açmasını da planladıklarını ifade ederek, "Aydınlar, öğrenciler, eğitim kurumlarımız arasında öyle bir yakın ilişki olsun ki, ortak kardeşliğe dayalı yeni bir tarih bilincine, yeni bir gelecek vizyonuna sahip bir geçlik yetişsin istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları kaydetit:

"Bu ortak perspektife baktığımızda, bunu tehdit eden en önemli unsur, hala kardeşliğimize fitne tohumu ekmeye çalışan terör faaliyetleridir. Terörün olduğu yerde vizyon, huzur, güvenlik ve gelecek olmaz. Onun için bütün Iraklı kardeşlerimizinden, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden bu konuda tam bir işbirliği bekliyoruz. Son dönemde bu işbirilğinin artmasından memnuniyet duyuyoruz."

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 16:30
banner53
YORUM EKLE

banner39