K. Kore: Lieberman diplomatik embesildir

Kuzey Kore'yi kitlesel imha silahları yaymakla suçlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'a, Pyongyang'dan öfke dolu cevap geldi.

K. Kore: Lieberman diplomatik embesildir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore'yi kitlesel imha silahları yaymak, Hamas ve Hizbullah'a silah desteği ve teknolojisi vermekle suçlayan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a, Pyongyang'dan öfke dolu cevap geldi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Lieberman'ı "affetmeyeceklerini" belirtip, "aşırı sağcı" ve "diplomatik embesil" diye tanımladı.

Lieberman, ayrıca geçen Aralık ayında Tayland'da kargo uçağında bulunan silahları da gündeme getirip, ele geçirilen bu silahların da Kuzey Kore tarafından, Hamas ve Hizbullah'a gönderileceğini öne sürmüştü.
 

Lieberman, Pyongyang'ın Suriye ve İran'ın füze programlarına destek verdiğini de öne sürmüştü.

Lieberman'ın iddialarına Kuzey Kore'nin cevabı gecikmeden geldi ve üslubu da oldukça sert oldu.

Ülkenin devlet ajansında da yayımlandığı belirtilen Kuzey Kore Dışişleri Sözcüsünün açıklamasında, Lieberman'ın iddiaları yalanlanarak, ülkenin kitlesel imha silahları satışı ile bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

Lieberman için "aşırı sağcı " ve "diplomatik embesil" nitelemelerini kullanan Kuzey Kore Dışişleri Sözcüsü, asıl İsrail'in nükleer programı ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini genişlettiğinden dolayı eleştirildiğini hatırlatıp, "İsrail'i bu konuda affetmeyeceğiz. Kuzey Kore'nin onurunun lekelenmesine müsaade etmeyiz. İsrail'in bu konuda yaymaya çalıştığı yalanları da kabul etmiyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39