banner39

K. Kore 'nükleer'den vazgeçti!

Kuzey Kore'nin, askeri nükleer programından vazgeçme karşılığında, bir milyon ton petrol ve bir milyon kilovat elektrik alacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
K. Kore 'nükleer'den vazgeçti!

Amerikan ABC televizyonu, Kuzey Kore'nin Pekin'de dün gece varılan anlaşma sırasında, askeri nükleer programından vazgeçme karşılığında, bir milyon ton petrol ve bir milyon kilovat elektrik alacağını bildirdi.


ABC'nin haberine göre, Pyongyang, Pekin'deki pazarlıklar sırasında, önce iki milyon ton petrol ve iki milyon kilovat elektrik istedi, ancak daha sonra bu miktarların yarısını kabul etti. Güney Koreli bir yetkili de Pekin'de dün gece Çin, Güney ve Kuzey Kore, ABD, Japonya ve Rusya'nın katıldığı 6'lı görüşmelerde Kuzey Kore'nin askeri nükleer programının durdurulmasını öngören bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Yetkili, anlaşmanın müzakerecilerin hükümetlerinin onayını gerektirdiğini belirtti.
 
ÇİN DE DOĞRULADI
 
Kuzey Kore'yle yapılan uluslararası pazarlıklarda anlaşmaya varıldığını, Çin de doğruladı.
 
Görüşmelerdeki Çinli elçi Qin Gang, ülkenin nükleer silah programına son verecek sürecin ilk adımları üzerinde uzlaştıklarını söyledi.

Buna göre Kuzey Kore yönetimi Yongbyon'daki ana nükleer reaktörünü 60 gün içinde kapatmayı kabul etti.

Karşılığında ise yakıt ya da yakıt masrafını karşılayacak maddi yardım alacak.

Daha önce de Amerikalı elçi Christopher Hill, Pekin'de gece boyunca süren görüşmelerde 'mükemmel bir anlaşma taslağı hazırlandığını' söylemişti.

Kuzey Kore henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Altılı görüşmelere Kuzey ve Güney Kore, ABD, Çin, Rusya ve Japonya katılıyor.

Görüşmelerin olumlu geçtiği belirtilen ilk gününde, Çinli yetkililer, Kuzey Kore'nin silahsızlanma yolunda ilk adımı atabilmesini sağlayacak taslak metni sunmuştu.

Metinde Pyongyang'a akaryakıt yardımı karşılığında, plutonyum üretim reaktörü Yongbyon'u önümüzdeki iki ay içinde kapatması ve uluslararası denetçilerin dönmesine izin vermesi öneriliyordu.

Geçen Aralık ayında yapılan son görüşme turuysa sonuçsuz kalmıştı.

Kuzey Kore'de son haftalarda soğuk kış şartlarında yaşanan gıda sıkıntısının, görüşmelerin dinamiğinin değişmesinde etkili olduğu yolunda görüşler var.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?