banner39

K. Kore'nin füze denemesi İsrail'i korkuttu

İsrail Güvenlik kaynakları, Kuzey Kore`nin füze denemesinden kaygı duyduğunu açıkladı

Arşiv 06.04.2009, 15:46 06.04.2009, 16:59
K. Kore'nin füze denemesi İsrail'i korkuttu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail güvenlik kaynakları, Kuzey Kore'nin füze denemesi hususundaki "önemli korkularını", "İsrail, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesini kaygıyla izliyor. Çünkü Kuzey Kore, İran ve Suriye'nin müttefikidir ve daha önce de bu ülkelere silah sağlamıştır" ifadeleriyle dile getirdi.

İslam Online'ın haberine göre, İsrailli kaynaklar, Kuzey Kore'deki rejimi Şam ve Tahran yönetimlerinin müttefiki olarak görüyor.

İsrail'de yayınlanan Yediot Ahranot gazetesine konuşan eski hava kuvvetleri komutanı ve eski Savunma Bakanlığı Müsteşarı David Ibri, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin İran gibi ülkeleri daha da cesaretlendirdiğini söyledi.

Tahran'ın önemli miktarda petrol gelirine sahip olduğuna dikkat çeken emekli asker, İran'ın bu şartlarda nükleer ve füze teknolojilerine yatırım yapmayı sürdüreceği kanaatinde.

Bilindiği üzere batılı ülkeler İran'ı nükleer silah üretmeye çalışmakla suçlarken Tahran yönetimi nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu savunuyor.

Öte yandan Tahran yönetimi, Tel Aviv'i batılı ülkelerin İran'ın nükleer programı konusundaki kuşkularını tırmandırmak ve böylece dikkatleri kendi nükleer programından uzak tutmakla suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?