Kabardey Balkar halkı camiye gitmeye korkuyor!

Kuzey Kafkasya'da yapılan bir araştırma, "Vahhabilik"le suçlanmaktan korkan Müslümanların evde ibadeti tercih ettiğini gösterdi.

Kabardey Balkar halkı camiye gitmeye korkuyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

“Caucasus Times” haber ajansı tarafından 19-25 Mayıs tarihleri arasında Kabardey -Balkar'da yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Başkent Nalçik ile Baksan, Nartkala ve Çereks şehirlerinde yapılan araştırmanın amacı bölge halkının dini durumunu tespitti. Ankette, 16 yaşın üzerinde, aralarında Kabardeyler, Balkarlar, Ruslar ve diğer Kafkas kavimlerinden kişilerin de bulunduğu 200 kişiye çeşitli sorular soruldu.

Ankete katılanların yüzde 68’i kendisini Müslüman olarak nitelerken, yüzde 24’ü Hristiyan, yüzde 8’i ise diğer dinlere bağlı olduklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 42’si dinin kendi hayatlarında çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Müslüman olduğunu belirtenlerin yüzde 36’sı günlük dini vecibeleri yerine getirdiğini ifade ederken, bu insanların önemli bir kısmı ibadetlerini evlerinde yapmayı tercih ettiğini bildirdi.

Müslümanlar bu tercihin nedeni olarak, güvenlik kaygısı ve emniyet birimleri tarafından “Vehhabilikle” suçlanma korkusunu gösterdi.

Putin rejimi, kendisine direnç ya da direniş gösteren tüm Müslümanları Vehhabilikle suçlayarak, ve böylece kendine uluslararası meşruiyet sağlayarak çeşitli şekillerde pasifize etmeye çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39