banner39

Kabe-i Muazzama gül suyu ve zemzem ile yıkandı

Kabe-i Muazzama, bugün yapılan bir merasimle zemzem ve gülsuyu ile yıkandı.

Arşiv 02.01.2010, 12:16 02.01.2010, 15:04
Kabe-i Muazzama gül suyu ve zemzem ile yıkandı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Her yıl iki kez yıkanan Kabe-i Muzzama, Muharrem ayının 15'i olan bugün düzenlenen bir merasimle gülsuyu ve zemzem ile yıkandı. Törene, Mekke Valisi Halid El-Faysal, kraliyet üyeleri, alimler ve diplomatlar da katıldı.

Kabe'nin yıkanması merasimi, kılınan iki rekat namazla başlıyor. Daha sonra Kabe'nin iç duvarları beyaz örtülerle ve gül suyu karıştırılmış zemzem ile temizleniyor. Yerlere ise, gül suyu karıştırılmış Zemzem serpildikten sonra, sadece hurma yaprakları kullanılarak süpürülüyor. Kabe'nin duvarları ve tabanı son olarak yine beyaz örtülerle kurulanıyor, gül esansı serpildikten sonra misk tütsüleri yakılıyor.

Kabe Ramazan ayına hazırlık olarak yapılan bir merasimle Şaban ayının 15'inde de yıkanıyor.

Hac döneminde Kabe'nin ipek örtüsü de değiştiriliyor. 658 metrekare boyutlarında, siyah renkte ve altın işlemeli olan örtünün yapımında 450 kilogram ipek ve 15 kilo altın kullanılıyor.

İlk olarak Adem aleyhisselam zamanında inşa edilen ve defalarca yıkılıp yaptırıldıktan sonra en son 7. asırda tekrar inşa edilen Kabe, pek çok kere restorasyondan geçti. Geçen sene üç milyondan fazla Müslüman'ın Hac için ziyaret ettiği Kabe-i muazzama, Hac dönemi dışında da her sene dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar tarafından ziyaret ediliyor.

Kabe-i muazzama, Cennet'ten indirilen Hacer-ül Esved taşını da üzerinde taşıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?