banner15

Kabil'de ABD ve NATO karargahlarına saldırı!: 9 ölü

Kabil'de ABD karargahının ve NATO merkezinin olduğu alanda büyük bir patlamanın meydana geldiği bildirildi

Kabil'de ABD ve NATO karargahlarına saldırı!: 9 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ın Başkenti Kabil'de yerel saatle 08.30 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi.Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zaher Azim patlamada 9 kişinin öldüğünü, 85 kişinin de yaralandığını açıkladı.

ABD Ana karargah binası veNATO kuvvetleri genel komuta merkezinin yakınında meydana gelen patlama sonrası şehrin 'diplomatik alan' olarak anılan bölgesinden yoğun bir duman yükseldiği kaydediliyor.

Bazı yetkililer saldırının bombalı araçlarla düzenlendiğini söyledi.Tüm şehirde siren seslerinin duyulduğu aktarılırken, bölgeye yakın evlerin de zarar gördüğü belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Talirken hedefin NATO merkezi ve ABD Büyükelçiliği olduğunu bildirdi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, "Amacımız ABD Büyükelçiliği'ydi. Ancak oraya ulaşamadık. Araç, ISAF yakınlarında infilak etti ve pekçok yabancı asker öldü." diye konuştu. NATO Sözcüsü Tuğgeneral Tremblay, saldırıda bazı askerlerin yaralandığını belirtirken sayı vermekten kaçındı. Saldırının NATO merkezine 30 metre kala yaşandığını belirterek sivillerin de zarar gördüğünü vurguladı.

Kabil Kriminal Soruşturma Birimi Başkanı Abdül Gafar Sayadzade de 272 kilogram patlayıcının kullandığını belirterek, saldırıdan El Kaide'yi sorumlu tuttu. Taliban sözcüsü ise 500 kilogram patlayıcının kullandığını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 15:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35