banner39

Kaçırılan mürettebat 'gemiyi geri aldı'

Somali açıklarında kaçırılan yük gemisinin Amerikalı mürettebatı, Pentagon kaynaklarına göre, geminin kontrolünü yeniden ele geçirdi

Arşiv 09.04.2009, 08:05 09.04.2009, 08:05
Kaçırılan mürettebat 'gemiyi geri aldı'


İsmi açıklanmayan ABD'li savunma yetkilileri korsanlardan birinin de bir Danimarka firmasına ait olan Maersk Alabama adlı geminin mürettebatı tarafından alıkonulduğunu söyledi.

Korsanlar gemiye Hint Okyanusu'nda dün gece el koymuşlardı.

Korsanların durumu ise henüz bilinmiyor. Ancak yetkililer korsanları "suda" olduklarını söyledi.

Maersk Alabama adlı gemi, son birkaç gün içinde kaçırılan altıncı gemiydi. Kaçırılan gemiler arasında bir İngiliz ve bir Tayvan gemisi de yer alıyordu. Amerikalı bir şirketin kontrolündeki gemi, ele geçirildiği sırada Somali'nin 600 kilometre açığında bulunuyordu.

Avrupa Birliği Deniz Güvenliği Gücü, mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu duyurmuştu.

Maersk Alabama adlı konteynerle Somalili korsanların bu hafta içinde kaçırdıkları araç sayısı altıya yükseldi. Korsanlar, bölgede onlarca uluslararası savaş gemisinin varlığına rağmen konteyneri ele geçirmeyi başardı.

Bölgedeki görev gücü altı gemi ve iki uçaktan oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde de biri İngiliz diğeri Tayvan bandıralı iki gemi ele geçirilmişti. Somalili korsanlar son ay içinde 15 gemiyi ele geçirmeyi başardılar.

Uluslararası Kriz Grubundan bölge uzmanı Raşid Abdi, bölgedeki uluslararası gücün korsanları fazla yıldırmadığı, hava koşullarının iyileşmesiyle yeniden güç kazandıkları yolunda görüş belirtti.

17 yıldır etkin bir merkezi hükümeti olmayan Somali, genellikle, ülkede kontrolü ele geçirmek isteyen rakip silahlı gruplar arasındaki çatışmalarla gündeme geliyor. Ancak buna son yıllarda Somali kıyılarında ortaya çıkan korsanlar da eklendi.

Son bir yıl içinde 40'ı aşkın gemiyi kaçıran ya da saldıran korsanlar, kendilerine giderek daha büyük hedefler seçiyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?