banner39

Kaçırılan uçağın yolcuları konuştu

Kaçırılan Pegasus Havayolları'na ait uçağın yolcuları, geldikleri İstanbul'da, olay sırasında yaşadıklarını anlattılar.

Arşiv 11.04.2007, 08:01 11.04.2007, 08:01
Kaçırılan uçağın yolcuları konuştu

178 yolcudan 172'sini taşıyan uçak, saat 00.10'da Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'na indi.
Kaçırıldıkları uçakla İstanbul'a gelen yolcuları, havaalanında çok sayıda yolcu yakını, çiçeklerle karşıladı. Yolcular, yakınlarına sarılarak duygusal anlar yaşadılar. Bu sırada fenalaşan bazı yolcuları, yakınları özel araçlarıyla evlerine götürdü.

Diğer yolcular da evlerine ulaşmak üzere otobüslerle Kadıköy-Taksim hattına götürüldüler.

-YOLCULAR OLAYI ANLATTI-

Kaçırılma olayını yaşayan yolcular, havaalanında gazetecilere açıklamalarda bulundular.
Yolculardan Nihat Sanır, uçağın ön tarafında oturduğunu belirterek, uçak havalandıktan 20 dakika sonra pilotun, ön tuvaletin kullanılmaması, arka tuvaletin kullanılması yönünde anonsta bulunduğunu anlattı.

Sanır, şöyle devam etti:
“Bu arada, sonradan hava korsanı olduğunu öğrendiğimiz kişi, hostesle konuştu. Çok soğukkanlıydı. Mürettebat da soğukkanlı olduğu için hiçbir şey sezilmiyordu. Kısacası özel harekat timleri uçağa girene kadar her şey iyiydi. Arkamda ve yanımdaki yaşlı kadınlar önce ağladılar, sonra bayıldılar. Onlarla ilgilenmek zorunda kaldım. Sonrasını tam olarak kavrayamadım.”

Çocuklarıyla birlikte seyahat eden Gonca ve Habip Kavaklı çifti de uçakta durumu anlayınca panik yaşadıklarını ve daha sonra güvenlik görevlileri müdahale edince şoktan kurtulduklarını belirterek, “Diyarbakır'dan İstanbul'a 5.5 saat sonra da olsa sağ salim inmekten çok mutluyuz” dediler.

Mehmet Gözcan adlı yolcu ise uçak Diyarbakır'dan havalandıktan 20 dakika sonra uçağın kaçırıldığını anladığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Hava korsanı ön koltuktaydı. Fazla uzun sürmedi, hemen ayağa kalktı ve koltukların üstündeki bagaj bölmesini açtı. Oradan bir şey aldı ve pilotun olduğu bölüme doğru gitti. Hiç kimse, hiçbir konudan yeterince bilgilendirilmedi. Yolculuk boyunca büyük olmasa da heyecan yaşadık. Aslında, konuya sorumluluk etiği açısından bakıldığında, en azından operasyon olacağı anda bizler bilgilendirilebilirdik. Normal bir inişle havaalanına indik. Pilot soğukkanlıydı, sağduyuluydu, yolculara bir şey hissettirmedi. Özel harekat timleri uçağa girdiklerinde kurtulduğumuzu anladık ve birbirimize sarılarak ağladık.”banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?