banner15

Kaçırılmayan uçak ve 'şaşkın' Çin Haber Ajansı!

Kabil'den havalanan uçak Urumçi'ye inmek isteyince Çin Haber Ajansı tarafından "kaçırıldı" diye dünyaya servis edildi.

Kaçırılmayan uçak ve 'şaşkın' Çin Haber Ajansı!

Afganistan'ın başkenti Kabil'den havalanan, Doğu Türkistan'ın Başkenti Urumçi'ye inmek isterken önce kaçırma, ardından bomba ihbarlarıyla rotası Kandahar'a döndürülen Afgan Kam Havayolları uçağında 160 yolcu bulunduğu, yolcuların tümünün iyi durumda olduğu açıklandı.

Sincan'daki polis yetkililerinin daha önce resmi Xinhua haber ajansına "uçağın kaçırıldığı" bilgisini verdiği, ancak daha sonra uçağın bomba tehdidi nedeniyle Urumçi havaalanına acil iniş yapmak istediği belirtildi.

Sivil havacılık yetkililerinin talimatı üzerine uçağın havaalanına inmesine izin verilmediği kaydedildi.

Olağanüstü bir durum için silahlı polis ve acil müdahale araçları Urumçi havaalanında konuşlandırıldı. Resmi Çin haber ajansı Xinhua, daha önce haberi "Sincan'da uçak kaçırıldı" flaşı ile duyurmuştu.

Uçağın başına gelenler

Afganistan'ın başkenti Kabil'den havalanan, Çin'in Sincan-Uygur özerk bölgesi merkezi Urumçi'ye inmek isterken önce kaçırma, ardından bomba ihbarlarıyla rotası Kandahar'a döndürülen Afgan Kam Havayolları uçağında 160 yolcu bulunduğu, yolcuların tümünün iyi durumda olduğu açıklandı.

Kam Havayolları Başkan Yardımcısı Feda Muhammed Fedavi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, 160 yolcu taşıyan uçağın Kabil'den havalandıktan sonra Urumçi'ye gitmek üzere Kırgızistan hava sahasından geçerken Kırgız yetkililerin, Çin'in kendi hava sahalarından geçmelerine izin vermeyeceğini söylediğini aktardı.

Fedavi, geri dönen uçağın kötü hava koşulları nedeniyle hareket noktası olan Kabil'e dönemediğini, Kandahar'a inmek zorunda kaldığını söyledi.

Uçaktaki tüm yolcu ve mürettebatın iyi durumda olduğunu ifade eden Fedavi, uçağın yarın sabah Kabil'e geri döneceğini kaydetti. Fedavi, ayrıca bomba ve kaçırma ihbarları yapılan uçağın, hareket etmeden önce rutin bir şekilde yabancı bir güvenlik şirketi ve Afgan görevliler tarafından da incelendiğini hatırlattı.

Hollywood filmi gibi

Çin'in resmi Xinhua haber ajansı, bugün ilk olarak Sincan'da bir uçağın kaçırıldığını duyurmuş, ardından uçağın bomba tehdidi nedeniyle Urumçi havaalanına indirilmek istendiği belirtilmişti.

Urumçi havaalanında olağanüstü önlemler alınmış, güvenlik tedbirleri artılmış, silahlı polisler ve acil müdahale araçları alana konuşlandırılmıştı. Kabil'den gelen ve Urumçi'ye inmesine izin verilmeyen uçak, daha sonra geri dönerek Kandahar'a iniş yapmıştı.

NATO ve Afgan yetkilileri de, Kandahar'a inen uçakta bomba tehdidi ya da kaçırma gibi bir durum olmadığını açıklamıştı. Afgan havacılık yetkilileri, sonuçta uçağın yalnızca iniş için gerekli doğru belgeleri olmadığından Urumçi'ye indirilmeyerek geri çevrildiğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35