banner15

Kaddafi oğlunun ölüm emrini mi verdi?

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi: 'Devrime karşı gelenleri öldürün' emrini verdi.

Kaddafi oğlunun ölüm emrini mi verdi?
Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, 37 yıl önce düzenlediği askeri darbenin yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada Libya devriminin kazanımlarını tersyüz etmeye çalışan düşmanların öldürülmesi için çağrıda bulundu.

Kaddafi, 'Libya'nın doğrudan demokrasisi' diye nitelediği düzeni değiştirmek isteyenlerin cahil ve toy olduklarını söyledi.

Kapitalizm ve sosyalizm arasında, üçüncü yolu bulmak amacıyla darbe yaparak yönetimi ele geçiren Albay Muammer Kaddfi, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında 37 Yıl önceki niyetlerini anlattı.

Kaffadi, "Libya'yı bağımsızlığına kavuşturmak için yola, öğrenci hareketi ve ordu içinden destek toplayarak çıktığını" söyleyerek "Devrime önderlik ederken, kendimiz için iktidar istemiyorduk. Ama halk için, iktidarı ele geçirdik." dedi.

Libya lideri, öteden beri, kendi yazdığı "Yeşil Kitap"ındaki devrimci üslubu korudu.

Bu yıldönümünde de farklı bir şey söylemediği düşünülebilir ama, bu son konuşması, yakınlarda, oğlunun söyledikleriyle taban tabana ters düşüyor. Kaddafi'nin oğlu Seyf El İslam bundan on gün önce, "devrim dönemine artık bir son verilmesi" çağrısında bulunmuştu.

BBC Kaddafi'nin açıklamalarını Cambridge Üniversitesi Uluslararası Araştırmalar Bölümü Orta Doğu uzmanı George Joffe'a sordu.


BBC: Kaddafi ailesi arasında bir bölünmeden sözetmek mümkün mü?

GEORGE JOFFE: Hayır, böyle bir bölünme olduğunu sanmıyorum. Bu konuşmayı yapan ve aynı zamanda "Libya'da hiç ifade özgürlüğü ve demokrasi olmadığını" sçyleyen Seyf El İslam, bunları, babasının açık onayı ve izni olmaksızın söyleyemezdi. Aslında bu konuşmalar, Albay Muammer Kaddafi'nin son günlerde ülkedeki çeşitli meslek gruplarıyla yaptığı bir dizi toplantıdaki diğer konuşmalarıyla da benzerlikler taşıyor.

BBC: Peki Kaddafi'nin bu oğlunun günün birinde iktidarı devralması sözkonusu olabilir mi?

GEORGE JOFFE: Ben bundan da emin değilim. Seyf El İslam halen, Kaddafi'nin oğulları içinde öne çıkan isim gibi görünüyorsa da, diğer oğulların da, çok fazla egemen bir tutum benimsemesini önlemek için, Seyf El İslam'a karşı kullanıldığını gösteren işaretler alıyoruz. Bir diğer oğul, Sadi örneğin, güvenlik güçlerinden sorumlu kişi. Futbola da çok meraklı.

Seyf el İslam Kaddafi

"Bu da sadi'ye belli bir yer kazandırmış durumda Libya'da. Bir başka oğul orduda görevli. Bir başkası yönetimin devamını ve güvenliğini sağlamakla görevli caydırıcı taburun başında yeralıyor. Bütün bu oğulların iktidarda bir rolü var. Dolayısıyla da her biri, babalarının dikkatini üzerlerine çekebilmek için birbirleriyle çatışmaya girebilir. Sonra da babanın yerini almak için iktidara oynayabilirler.

BBC: Son yıllarda Libya'nın dış politikası önemli bir değişim kaydetti. Benzer bir değişimi iç politikada da görüyor muyuz?

GEORGE JOFFE: En ilginç olan nokta da bu. Haklısınız, Libya'nın dış politikası, Lockerbie felaketiyle yaşanan sapmaya rağmen, 1980'lerin sonlarından beri büyük değişimler kaydetti.Albay Kaddafi, değişimin gerçek olduğu konusunda Avrupalıları ve Amerika Birleşik Devletleri'ni ikna etmede de çok başarılı oldu. Ancak Kaddafi, bu değişimi, iç politikada herhangi bir ödün vermeksizin gerçekleştirdi. Ülkedeki siyasi düzende hiçbir liberalleşme olmaması hayret uyandırıcı. Ekonomide hemen hiç reform yapılmadı. Bunlara rağmen, özellikle petrole ulaşma fırsatları nedeniyle, Kaddafi, Batı'nın sevgilisi durumuna geldi. Ve bence, Başkan Bush ile Başbakan Blair, Orta Doğu politikalarında, hiç değilse, "bir başarı" elde ettiklerine örnek olarak, Libya lideriyle ilişkilerin düzelmesini göstermek istiyorlar.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35