banner39

Kaddafi'den Fatımiler'i ihya önerisi

İsraillilerle Filistinlilerin birlikte 'İsratin' devletini kurmasını teklif eden Kaddafi şimdi de Fatımi Devleti'nin ihyasını istedi

Arşiv 02.04.2007, 19:43 06.07.2018, 09:31
Kaddafi'den Fatımiler'i ihya önerisi

  

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Libya Lideri Muammer Kaddafi ortaya attığı ilginç fikirlerle gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

 

Daha önce İsraillilerle Filistinlilerin birlikte 'İsratin' devletini kurmasını teklif eden ve Riyad'da yapılan Arap Birliği zirvesini boykot eden Kaddafi, şimdi de Kuzey Afrika'da Fatımi Devleti'ni yeniden diriltme düşüncesini dile getirdi.

 

Nijer'de çöl kabilelerine hitap eden Kaddafi, Şii-Sünni ayrımının bid'at olduğunu ve bu ayrımı ortadan kaldırmanın en iyi yolunun 2. Fatımi Devleti'ni kurmak olduğunu öne sürdü.

 

Ezher Üniversitesi'ni bu düşünceyi benimsemeye davet eden Kaddafi, Peygamber Efendimiz'in kendisinden sonra halife bırakmadığını ve halifeliğin din ile ilgisinin olmadığını söyledi.

 

Hanefilik, Malikilik ve Şafiilik gibi fıkhi mezheplerin şüpheli dönemlerde ortaya çıkmış bid'atlar olduğunu öne süren Kaddafi, Hz. Ali taraftarı oldukları için "kardeşlerim" diye nitelediği Farslılara da teşekkür etti.

 

Libya lideri, daha önce de aralarında Sudan, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Mali devlet başkanlarının bulunduğu Arap ve Afrika liderlerine imamlık yaparak akşam ve yatsı namazı kıldırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?