banner39

KADEP: Saldırıyı Türk-Kürt Ergenekonu yaptı

Şerafettin Elçi, Tokat'taki saldırıyı Türk-Kürt Ergenekonu'nun yaptığını öne sürdü.

Arşiv 12.12.2009, 17:17 12.12.2009, 18:11
KADEP: Saldırıyı Türk-Kürt Ergenekonu yaptı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Reşadiye saldırısının hedefinin 'demokratik açılımı baltalamak ve muhtemel bir Türk-Kürt çatışmasına zemin hazırlamak' olduğunu söyledi.

Reşadiye'deki olayın bugüne kadarki PKK eylemlerinden farklı olduğuna dikkat çeken Elçi, "Saldırıyı Türk-Kürt Ergenekon'u birlikte organize etti." ifadesini kullandı. Türkiye'de ne zaman hukukun üstünlüğü ve demokratikleşme konusunda bir gelişme yaşansa bu tür olayların ortaya çıktığını vurgulayan Elçi, şöyle devam etti:

"Öteden beri Türkiye'nin önünün açılmasını istemeyen, hukukun üstünlüğünden ve demokratik adımlardan ve huzurlu olmasından rahatsızlık duyan güçler var. Bunlar hiçbir zaman ülkenin sorularının çözümünü istemezler. Çünkü böyle bir ülkede bu tür karanlık güçlerin varlık nedeni kalmaz. Ergenekon davasında görüldüğü üzere devletin içinde çeteleşip gruplaşmışlar. Sivil uzantıları da var. Yine görülüyor ki Türkiye'nin dış politikada itibar kazandığı, komşularıyla sorunlarını çözdüğü ve Türkiye'nin en ciddi ayak bağı olan Kürt meselesinin aşılma ihtimalinin ortaya çıkması, görülüyor ki bu karanlık güçleri rahatsız etmiştir. Bunlar tekrar toplumu gererek puslu havada rahat at oynatabileceklerini düşünerek yeniden toplumu gerici hatta iç çatışmalara neden olabilecek bazı olaylara başvuruyorlar. Devlet Kürtlerin haklı ve meşru taleplerini karşılar ve onlar da 'bu devlet bizim de devletimiz, devlete sahip çıkalım' deme noktasına geldikleri anda bu tür şiddet yanlılarının gereği kalmaz."

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?