banner39

Kadın Cebrail minyatürüne tepki

Kızılay'ın kurban bağışlarını toplamak için bastırdığı afişler de Cebrail'in (a.s) kadın olarak tasvir edilmesine tepkiler artıyor...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kadın Cebrail minyatürüne tepki

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Bizanslı din âlimlerinin yaptığı “melekler kadın mı erkek mi tartışması” 553 yıl sonra Ankara’da gündeme geldi... Kızılay’ın “kurban bağış kampanyası” için bastırdığı afişte, Hazreti İbrahim’e koç indiren Cebrail’in “kadın” şeklinde tasvir edilmesi, büyük tepki çekti. Kızılay’ın afişine ilk tepki, eski Milli Gençlik Vakfı’nın yerine kurulan SP’ye yakın Anadolu Gençlik Derneği’nden geldi. Dernek adına basın açıklaması yapan Uğur Özcan, “Bu afiş inançlarımıza aykırıdır” dedi.

İSLAM’LA İLGİSİ YOK

Açıklamada “Kızılay’ın kurban bağışı toplamak için bastırdığı afişlerde meleklere cinsiyet atfederek Cebrail’i (a.s) kadın olarak tasvir etmesi, milletimizin manevi duygularını son derece zedelemiştir. Bir yardım kuruluşu olan Kızılay’ın, kurban bağışı kampanyasını duyurmak için kullandığı ve sokaklara astırdığı afişlerde beyaz sarıklı ve ak sakallı Hz. İbrahim’in elindeki bıçakla kucağına yatırdığı ve gözleri bezle kapatılmış oğlu İsmail’i kurban ederken elinde koç ile gökten inen Cebrail Aleyhisselamı ‘saçı çiçekli, iki kanatlı’ bir kadın şeklinde tasvir etmesi, başta camiamızı olmak üzere, inançlı bütün milletimizi üzmüştür. Kızılay’ın bu afişleri, hem o kutsal varlıklara hem de milletimizin inançlarına yapılmış bir hakarettir. Azıcık genel kültürü olan bir kimse afişlerde kullanılan minyatürün, İslam’la uzaktan yakından alakası olmadığını ve medeniyetimizde böylesi tasvirlere yer olmadığını bilir” denildi.

DİYANET DE KARŞI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesinde de meleklerin cinsiyetinin olmadığı belirtiliyor. Diyanet’in “melek” tarifi şöyle: “İslâm inanç sisteminde melekler, yemeyen, içmeyen, erkeklik ve dişiliği olmayan, uyumayan, günah işlemeyen, Allah’ın emriyle çeşitli görevleri yerine getiren ve gözle görülmeyen latif, nuranî varlıklardır.”

KEŞKE DANIŞSALARDI

Kızılay’ın afişine, Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen’den de tepki geldi. Sendika Başkanı Bilal Eser, “Melekler, maddi değil manevi varlıklardır. Cinsiyetleri olmaz. Herkes de üzerine düşen görev neyse onu yapsın. Vatandaşın kafasını olur olmaz şeylerle karıştırmasınlar. Eminim bunu bilmeden yapmışlardır. Ama böyle ciddi bir kampanya yaparken keşke rastgele bilgilerden değil de Diyanet’e danışarak afiş hazırlasaydılar” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu da bu gibi konularda hassas davranılması gerektiğini belirterek “Kızılay, zor günlerde güzel hizmetlerde bulunuyor. Zaman zaman çeşitli konularda benden de yardımcı olmamı istiyor. Kızılay, korumamız gereken kurumlardan biri. Sanırım oradaki tasvir çok detay düşünülmemiş. Konulmasaydı daha iyi olurdu. Hıristiyan figürlerinde bunlar var. Ama peygamberlerin, meleklerin, cinlerin tasvir edilmesi çok hoş karşılanmıyor. Bu çalışmanın da kötü niyetli değil, iyi niyetli olduğuna inanıyorum. Keşke hassas davranılsaydı, Diyanet’e danışılsaydı. Bana bu konuda hayli tepki geldi. Görüşümü istediler. Ben de Kızılay’ın kötü niyetli olmadığını ifade ettim” diye konuştu.
 
Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?