banner39

Kadın Davetçiler: Gizli Toplum, Örtülü Söylem

Suudi Arabistan son zamanlarda kadın davetçilerin faaliyetleri alanında gözle görülür bir hareketlilik yaşıyor. Müslüman kadın davetçilerin faaliyetleri Suudi Arabistan’ın liberal ve İslamcı çevrelerinde de tartışılırken bu bağlamda iki farklı görüşten ba

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kadın Davetçiler: Gizli Toplum, Örtülü Söylem

 

Dünya Bülteni/ Halil Çelik

 

Suudi Arabistan son zamanlarda kadın davetçilerin faaliyetleri alanında gözle görülür bir hareketlilik yaşıyor. Toplumsal hayatın temel unsuru haline gelen bu faaliyetler, Müslüman kadın davetçilerinin, eğitim kurumlarında, kreşlerde, hayır cemiyetlerinde, yaz kamplarında, sosyal etkinliklerde verdikleri konferanslara damgasını vurduğu kültürel bir olgu oldu adeta.

 

Müslüman kadın davetçilerin faaliyetleri Suudi Arabistan’ın liberal ve İslamcı çevrelerinde de tartışılırken bu bağlamda iki farklı görüşten bahsetmek mümkün. Bir kesim aydın bu faaliyetlerin desteklenmesi ve güçlendirilmesini isterken karşı kesim bu uygulamalara sınır getirilmesi ısrar ediyor.

 

Suudi kadınının şartlarının iyileştirilmesi gerektiği talebinde bulunan 11 Eylül sonrası dış baskıların sonucu bu ortam, endişe verici bir yapı aldı. Zira liberal akım ile İslamcı akım arasındaki iç çekişme her iki tarafın birbirlerinin yanlışlarını bulma eğilimini arttırdı ve ortamın daha fazla gerginleşmesinde rol oynadı. Liberal akım İslamcı akımı karanlık ve gericilikle ve fikirleri kişiselleştirmekle suçlarken İslamcı akım, Batılılaşma, laikleşme ve kadının örtüsünü çıkarıp toplumu bozmak gibi suçlamalardan hareket ediyor.

 

Her iki akımı karşı karşıya getiren önemli unsur ise reform ve ümmeti içinde bulunduğu krizlerden çıkarma eğilimi. Hedef ortak ancak bakış açıların, siyasi ve sosyal şartların okumasının farklılığı sebebiyle yöntemler, çözümler ve araçlar da farklılaşıyor.

 

Bu tartışmalar ve sınırlamalar içinde internet ortamı, temel kaynaklara ulaşma noktasında Suudi kadın davetçi için en etkin araç konumunda. İnternet aracılığıyla bilgilere ulaşabiliyor ve kadın faaliyetleriyle ilgili İslam sitelerden faydalanıyor.

 

Kadının toplumdaki rolü konusunda sert tartışmaların yaşandığı Suudi Arabistan’da Müslüman kadın davetçilerin faaliyetleri hükümet okullarında ve çeşitli eğitim kademelerinde yürütülüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?