Kadir Gecesi'nde Diyarbakır'da birlik duası

Diyarbakır'ın tarihi camilerinden Ulu Camii'nde vatandaşlar, Allah'tan huzuru bozmak isteyenlere fırsat vermemesini istedi.

Kadir Gecesi'nde Diyarbakır'da birlik duası

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Diyarbakır'da da coşkuyla kutlandı. Binlerce mümin geceyi ihya etmek için camilere akın etti.

Ramazan'ın başından beri yükselen manevi neşe Kadir Gecesi'nde zirveye çıktı. İnsanlar, günahlarının affı için Allah'a yakardı. Ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da Kadir Gecesi büyük bir coşkuyla kutlandı. Geceyi ihya için camilere akın eden Müslümanlar, tüm insanlık için dua etti.

Son günlerde Doğu ve Güneydoğu'da artan terör olayları nedeniyle bozulmak istenen huzurun bozulmaması için Müslümanlar hep birlikte Allah'a yalvardı.

Teravih namazı öncesi Ulu Camii'nde vatandaşlara vaaz eden hatip, Kadir Gecesi'nin önemini anlattı.

Hz. Muhammed'in bu gecede yaptıklarını anlatan hatip, müminlerin diğer müminler hakkında gıyaben yaptığı duanın daha makbul olduğuna dikkat çekti.

Vaaz sonrası dua eden hatip, Müslümanlardan aileler, memleket, millet, ülke ve insanlığın hidayeti için dua etmelerini istedi.

"Allah'ım Kadir Gecesi hürmetine aramızdaki sevgiyi daha da artır, muhabbetimizi artır. Aramızdaki sevgiyi artır. Huzuru bozmak isteyenlere asla fırsat verme." şeklindeki duaya tüm Müslümanlar hep bir ağızdan amin dedi.

Diyarbakır'da Kadir Gecesi münasebetiyle ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen vatandaşlar ise izdihama neden oldu.

Teravih namazının ardında dualar eden vatandaşlar, Peygamberimizin Sakal-ı Şerif'ini görmek için birbirleriyle yarıştı. Diyarbakır'ın değişik camilerinde Müslümanların ziyaretine açılan Sakal-ı Şerif büyük ilgi gördü.

Cami görevlileri önceki yıllarda olduğu gibi izdiham yaşanmaması için Sakal-ı Şerif ziyaretini ilk olarak kadınlara açtı.

Yüzlerce kadın aynı anda Sakal-ı Şerif'i görmek isteyince izdiham yaşandı. Bazı yaşlı kadınlar ve çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. Aşırı yoğunluk nedeniyle görevliler Sakal-ı Şerif ziyaretine ara vermek zorunda kaldı.

Sakal-ı Şerif ziyaretinde Müslümanlar, Hz. Muhammed için salatı selam getirirken; kimi Müslümanlar ise gözyaşlarını tutamadı.

Kadınlardan sonra erkekler Sakal-ı Şerif'i ziyaret etti. Sakal-ı Şerif'i görmek için erkekler de uzun kuyruklar oluşturdu. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden ziyaret sonrası vatandaşlar, Hz. Muhammed'in Sakal-ı Şerif'ini görmenin huzuruyla evlerine döndü.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2007, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER