banner39

Kadirov: Babamı Yamadayev öldürdü

Rusçu Çeçen lider Kadirov, Dubai'de öldürülen Yamadayev'in babasının öldürülmesine karıştığını ileri sürdü.

Arşiv 07.04.2009, 09:33 07.04.2009, 09:33
Kadirov: Babamı Yamadayev öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusçu Çeçen lider Ramzan Kadirov, eski Rusçu lider babası Ahmad Kadirov'un Sulim Yamadayev tarafından öldürüldüğünü düşündüğünü söyledi.

Rusçu Çeçen komutanlardan Sulim Yamadayev geçen hafta Dubai'de öldürülmüş ve cinayetten Kadirov'un yardımcısı suçlanmıştı.

Ramzan Kadirov, daha önce, Sulim Yamadayev'i cinayetler ve adam kaçırmalardan sorumlu tutmuştu.

Yamadayev, 28 Mart'ta lüks bir apartmanın otoparkında otomobilinin içinde altın kaplamalı bir tabanca ile vurularak öldürüldü.

Ria Novosti'nin bildirdiğine göre, Kadirov gazetecilere, "Babamın cinayetine karıştığına dair yüzde 70 kanıta sahibim. Özellikle 2 kez beni öldürmeye çalıştı. Göreve başlayacağım gün evimin bulunduğu Gudermes'teki bir gölü zehirlemek istedi. Şahitlerim var." şeklinde konuştu.

Ramzan'ın babası, Ahmad Kadirov, 9 Mayıs 2004'te bir tören sırasında bir stadyumda meydana gelen patlamada ölmüştü. Saldırıda başka 15 kişi daha ölmüştü.

35 yaşındaki Yamadayev, Rusya'nın Kahramanı madalyasına sahip ve Çeçenistan'da zalimliği ve çevreye saldığı dehşetle bilinen Rusçu ve doğrudan Rusya savunma bakanlığına bağlı seçme Vostok taburuna komuta ediyordu.

Yamadayev, Kadirov ile arasından meydana gelen sürtüşme sebebiyle Moskova tarafından geçen Ağustosta resmen Vostok taburu komutanlığından alındı. Daha sonra Vostok taburu dağıtıldı.

Sulim Yamadayev'in öldürülmesi ile birlikte geçen sene yurtdışında öldürülen Çeçen sayısı 6 oldu. Sulim'in kardeşi Duma eski üyesi Ruslan Yamadayev Moskova'nın merkezinde geçen Eylül'de vurularak öldürüldü.

Ruslan Yamadayev, Ramzan Kadirov'un tanınan muhaliflerinden biri idi.

Kadirov, daha önceki açıklamalarında iki Yamadayev'in de cinayetine karışmadığını iddia ediyordu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?