banner39

Kadirov direniş bitti dedi, Çeçenistan'da bomba patladı

Rusya'nın askeri operasyonlarına son verme kararının birinci yıldönümünü kutlayan Çeçen lidere bombalı cevap!

Arşiv 16.04.2010, 14:08 16.04.2010, 14:08
Kadirov direniş bitti dedi, Çeçenistan'da bomba patladıDünya Bülteni/Haber Merkezi

1999 yılında Rus ordusu ve özel kuvvetlerinin Çeçenistan'da başlattığı "terörle mücadele" operasyonlarının sona ermesini birinci yılında, ülkesinde direnişçi kalmadığını yineleyen Ramzan Kadirov'a cevap gecikmedi.

Çeçen liderin "uluslararası terörizmi yendik" açıklaması yaptığı sıralarda, Martan bölgesinde operasyon yapan Rus askerleri pusuya düşüren direnişçiler, üç Rus askerini öldürdü, bir asker de yaralandı.

Ramzan Kadirov, Rus güvenlik servislerine Çeçenistan'daki "teröristleri temizledikleri" için teşekkür ederken, "direniş alevini yeniden yakmaya çalışmak" ile suçladığı Çeçenler'e çattı.

10 yıl süren askeri operasyonların 16 Nisan 2009'da bitirildiği açıklanmış, bazı Rus askerleri bölgeden çekilmişti. Öte yandan, direnişin bittiği ilan edilmesine rağmen, hayatını kaybeden Rus askerlerinin sayısı son bir yılda bir önceki döneme göre arttı.

Son olarak Martan'da biri subay üç Rus askeri Kadirov konuşurken pusuya düşürüldü, Çeçenistan’ın bir başka bölgesinde ise, polis ile direnişçiler arasında silahlı çatışma çıktığı bildirildi. Bu çatışmada bir polisin öldüğü iddia edilirken, Rus yetkililer henüz resmi bir açıklama yapmadı.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?