banner39

Kadirov : Hayatımı Putin'e borçluyum

Rusya destekli Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Çeçenistan'ın bağımsızlığa ihtiyacı olmadığını iddia etti.

Arşiv 07.04.2009, 13:37 07.04.2009, 13:38
Kadirov : Hayatımı Putin'e borçluyum


Rossiyskaya gazetesine mülakat veren Kadirov, petrol alanlarının kontrolünün Rusya'ya devredilmesi halinde bölgenin bağımsız olup olmayacağı sorusuna verdiği cevapta, "Niçin bağımsızlığa ihtiyaç duymadığımı açıklayayım. Küçük bir yüzölçüme sahibiz. Buğday ekecek çok az alanımız var. Doğum oranı yüksek. Petrol bittiğinde, bağımsız bir lider olarak ne yapacağım?" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Çeçenistan politikalarını sert şekilde eleştiren gazeteci Anna Politkovskaya cinayetinde parmağı olduğu söylentilerini de yalanlayan Kadirov, "Grozni'de hayatın normale döndüğünü, insanların özgürce hareket ettiğini görüp yazması için, asıl şimdi ona ihtiyacımız var" iddialrını ortaya attı.

Cinayetin ardında kendi isteğiyle Rusya'yı terk eden işadamı Boris Berezovski'nin bulunduğunu işaret eden Kadirov, "Düşmanların Politkovskaya'yı kullanabilicekleri en etkili yol neydi? Onu öldürmek" diye konuştu.

Bir dönem Moskova'ya karşı sürdürülen silahlı mücadelede yer alan ancak daha sonra Kremlin yanlısı bir lider olarak Devlet Başkanlığına seçilen Kadirov birçok cinayet ve insan hakları ihlalinden sorumlu tutuluyor.

Bu arada eski Devlet Başkanı ve Başbakan Vladimir Putin'e de övgüler yağdıran Kadirov, "Çeçenistan Putin'e çok şey borçlu" iddiasında da bulundu
Kadirov, "Putin olmasaydı, Çeçenistan olmayacaktı. Halkımızı kurturda. Kremlin'deki bu adam bize güvendi. Hayatımı Putin'e borçluyum. Bunu asla unutmayacağım. Unutursam adam değilim" gibi ifadeler kullandı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?