banner39

'Kafatasçı kim' polemiği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Kurban olayım ayına yıldızına' içerikli bayram afişleriyle başlayan tartışma büyüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kafatasçı kim' polemiği

Lübnan dönüşünde söz konusu mesajın MHP tabanına yönelik olup olmadığı sorusuna verdiği yanıtta Erdoğan’ın “Biz kafatası milliyetçisi değiliz” demesi tartışmayı alevlendirdi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, yaptığı yazılı açıklamada “AKP zihniyeti, erbabı olduğu inanç hortumculuğu ve takiyecilikten sonra bir süredir milliyetçiliği hortumlamaya çabalamaktadır” dedi.

Daha düne kadar Avrupa Birliği Bayrağı’na kurban olmak üzere yola çıkmakla eleştirdiği Erdoğan’ın fiyasko ile sonuçlanan bu maceradan sonra Türkiye gerçeğine dönmek zorunda kaldığını öne süren Vural, şöyle dedi:
“Kıbrıs’ta, Irak’ta, Avrupa Birliği’nde, Terörle Mücadele’de tam bir teslimiyet içinde olan Sayın Başbakan nihayet milletimizin yükselen gerçeği olan milliyetçiliği fark etmiş, ancak derin doku uyuşmazlığı nedeniyle bünyesi kabul etmemiştir.

Rozet takarak, bayrak sallayarak, demir dövüp, poşu bağlayarak milliyetçi olacağını sanan bu zihniyet şimdi de “Kurban Olam Ayına Yıldızına” ifadeli afişlerle şayet bulabilirse kandıracağı kimseleri partisine çekmeyi amaçlamış görünmektedir. Başbakan milliyetçiliği podyumlarda giyip değiştirdiği gömlek, afişlerde verdiği poz zannetmektedir.

Siyaseten istismar edemeyeceği hiçbir değerin olmadığı daha iyi anlaşılan Sayın Başbakan’ın inançlarımızı, eşinin başörtüsünü, milli değerlerimizi, merhamet duygularımızı istismar ettiği yetmezmiş gibi bu kez de milliyetçiliği içini boşaltarak kullanmak istemektedir.”
Erdoğan’ın afişlere ilişkin verdiği yanıtın millet ve milliyetçiliği bilmediğini gösterdiğini kaydeden Vural, “Sayın Başbakan’ın kafasındaki millet tanımı cahiliye döneminin kavmiyet zihniyeti ile aynıdır” dedi. Vural, şöyle devam etti:
“Nitekim sürekli olarak kendini ve ailesini ifade ederken etnik kimliğini dile getirmesi bu iptidai anlayışın eseridir. Asıl kafatasçılık etnik siyaset anlayışıdır. Sürekli olarak Türkiye’de etnik grupları sayan Başbakan, kafatasçı arıyorsa, aynada kendine bakmalıdır.
Türkiye’de hiç kimseye sorulmadığı halde Sayın Başbakan’ın sürekli olarak kökeninden bahsetmeye çalışması millet kavramını ve dolayısı ile milliyetçiliği hala anlamamış olduğunun göstergesidir. Sayın Başbakan yarım yüzyılı aşan ömründe anlaşılmaktadır ki aradığı kimliği henüz bulamamıştır.”(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?