banner39

Kafes Eylem Planı iddianamesi kabul edildi

"Kafes Eylem Planı" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi

Arşiv 19.03.2010, 13:25 19.03.2010, 13:49
Kafes Eylem Planı iddianamesi kabul edildi Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ta ele geçirilen "Kafes Eylem Planı"na ilişkin iddianame kabul edildi, dava açıldı.

Ergenekon savcıları Murat Yönder ve Ercan Şafak tarafından hazırlanan iddianame İstanbul Başsavcılığı tarafından kabul edildi. İlk duruşma 15 Haziran'da yapılacak.

Davanın Poyrazköy davası ile birleştirilmesi konusunda karar ilk duruşmada verilecek.

BİR NUMARALI ZANLI ESKİ DENİZ SAHA KOMUTANI ÖĞÜTÇÜ

Azınlıkların ve öğrencilerin hedef alındığı bombalı eylemleri kapsayan ’Kafes Operasyonu Eylem Planı’na ilişkin iddianamede eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. İddianamede iki numaralı şüpheli Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, üç numaralı şüpheli ise Foça Çıkarma Gemileri Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar oldu.

feyyazogutcu-kafes.20100319134907.jpg

“Kafes” soruşturmasında savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Feyyaz Öğütçü “Balyoz” soruşturması kapsamında ise tutuklandı.

65 sayfalık iddanamenin delilleri ise 6 klasörden oluşuyor. İddianamede tutuklu şüpheliler Deniz Piyade Kurmay kıdemli Albay Mücahit Erakyol, Deniz kıdemli Albay Levent Gülmen, Deniz Kurmay Yarbay Halil Özsaraç’ın da arasında olduğu 33 şüpheli hakkında silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi.

KAFES EYLEM PLANI

Emekli Binbaşı Levent Bektaş, "Ergenekon" soruşturması kapsamında Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin 25 Nisan 2009 tarihinde İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesince "terör örgütüne üye olmak", "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçlarından tutuklanmıştı.

İddiaya göre Poyrazköy kazıları sonrası Levent Bektaş'ın ev ve iş yerinde arama yapıldı.

Levent Bektaş'ın ofisinden ele geçirilen film CD'sinin arka planına "data stash" isimli bir program ile gizlenmiş dosya tespit edildi. Profesyonel bir biçimde gizlenen ve şifrelenen bu dosya uzman ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucu açıldı.

Dosyadan "Kafes Operasyon Eylem Planı" isimli doküman çıktı.

Plana göre AK Parti üzerinde iç ve dış baskıyı artırmak için Türkiye'de yaşayan gayrimüslimlere suikast düzenlenecek, azınlıkların yaşadığı mahallelerde bomba patlatılacak. Planı, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe'nin hazırladığı ileri sürüldü.

Eylemleri çoğu Ergenekon Soruşturması"nda tutuklu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli muvazzaf ve emekli subaylar gerçekleştirecekti.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı'nda görevli Tuğamiral Mehmet Ilğar ve emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü'nün planda adı geçen yasadışı yapılanmanın üst düzey yöneticileri olduğu da ilere sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?