banner39

Kafes planı ile Ergenekon bağlantıları raporda

Silahların benzerliği, eylemlerin hedef kitlesinin ve bulunan belgelerin içeriğinin aynı olmasına işaret edildi

Arşiv 02.01.2010, 07:15 02.01.2010, 08:34
Kafes planı ile Ergenekon bağlantıları raporda


Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talebi üzerine 'Kafes Eylem Planı ile ilgili rapor hazırlayan Emniyet, ilginç bağlantılara ulaştı. 200 sayfalık rapora göre, Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi katliamı ile Koç Müzesi'ndeki denizaltıda bulunan patlayıcılar 'Kafes Eylem Planı'nın bir parçası. Ergenekon sanığı İbrahin Şahin ise 'Kafes'in uygulayıcısı.

Azınlıkların hedef alındığı Kafes Eylem Planı ile Ergenekon arasındaki bağlantılar tek tek belgelendi. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların isteği üzrine Emniyetin hazırladığı yaklaşık 200 sayfalık raporda çarpıcı bilgiler yer alıyor. Ergenekon sanığı İbrahim Şahin'de bulunan kroki ve belgelerin Kafes Eylem Planı'yla örtüştüğü örneklerle izah ediliyor. Rapora göre, Şahin ve 'Kafes'te bulunan silahlar aynı cinsten. Ele geçirilen kroki ve belgeler de aynı kaynaktan çıkmış. Her iki planın hedefinde azınlıklara yönelik suikast ve eylemler yer alıyor. Amaç ise ortak: "Türkiye'nin uluslararası arenada yalnızlaştırılması."

Özellikle eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'in irtibatları üzerinde durulan raporda, Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi katliamları ile Koç Müzesi'ndeki denizaltının içinde bulunan patlayıcıların 'Kafes Eylem Planı'nın bir parçası olduğu belirtiliyor. İbrahim Şahin'le birlikte Ergenekon'dan tutuklanan Fatma Cengiz de Kafes'in uygulayıcısı olarak gösteriliyor. Kafes Planı'nın ele geçirildiği emekli Binbaşı Levent Bektaş'ta çıkan '2006 ADALAR ABONE LİSTESİ'nin aynısının, Şahin'e azınlıklarla ilgili istihbarat sağlayan Fatma Cengiz'de bulunması buna örnek olarak veriliyor.

Emniyet raporunda Şahin'in Kafes Eylem Planı çerçevesinde hareket ettiği iddia ediliyor. Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi katliamı, Koç Müzesi'ndeki denizaltının içinde bulunan patlayıcılar 'Kafes Eylem Planı'nın bir parçası. İbrahim Şahin'le birlikte Ergenekon'da sorgusu devam eden Fatma Cengiz'in de Kafes'in uygulayıcısı olduğu vurgulanıyor. Şahin'in evinde bulunan plana göre Ermeni Patriği Başkanı Mesrob Mutafyan'a LAW silahı ile saldırı düzenlenecekti. Ayrıca Sivas'taki Ermeni cemaatinin lideri Minas Durmaz Güler'in öldürülmesi planlanmıştı.

Emniyet Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'de yakalanan kroki sonucu Ankara Gölbaşı'nda yapılan kazılarda 3 adet LAW silahı, 10 el bombası, TNT kalıpları, suikastlarda kullanılan 590 gram detasheet patlayıcı, değişik cinste plastik patlayıcılar, 860 adet Uzi ve diğer silahlara ait mermi bulundu. Şahin'in evinde yapılan aramalarda ise 9 adet Glock marka tabanca, çıktı. Polis, İbrahim Şahin'den çıkan silah ve mühimmatla Kafes Planı içerisinde bulunan silahların aynı cinsten olduğunun altı çiziliyor. Şahin'in evinde bulunan mühimmat krokisi üzerinde yapılan uzman incelemelerinin Kafes Eylem Planı'nda ele geçen krokilerle de benzerlik taşıdığı kaydediliyor.

Emniyetin raporunda, Ergenekon sanıklarında ve Kafes'te ele geçirilen belgelerin aynı kaynaktan çıktığına dikkat çekiliyor. Belge ve bilgileri inceleyen polis, her ikisinde de aynı belgelerin bir kopyasının bulunduğunu hatırlatıyor.

Ardından plan ve krokilerin aynı kaynaklardan çıktığı tespitinde bulunuyor. Örneğin Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmatla ilgili tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ta ele geçen '2006 ADALAR ABONE LİSTESİ'nin aynısı Şahin'e azınlıklarla ilgili istihbarat sağlayan Ergenekon sanığı Fatma Cengiz'de bulundu. Bektaş'taki belge 31.5.2006 günü saat 15.34'te, Cengiz'deki de aynı gün 18.34'te oluşturuldu. İkisinin de 'yazan' bilgisinin 'Agos' olduğu belirlendi.

Kafes Planı'ndan cunta çıkmıştı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinde ele geçirilen bir film CD'sinde yer alan şifrelenmiş dosya kamuoyunu şoke etti. Uzman ekiplerin çözmek için yaklaşık 3 ay uğraştığı dosyadan çıkan belge 'Kafes Operasyonu Eylem Planı' adını taşıyordu. CD içerisindeki belgeler deşifre oldukça, Ergenekon yapılanması ile Poyrazköy cephaneliği kapsamında soruşturulan Deniz Kuvvetleri içinde örgütlenmiş cuntanın bağlantıları da ortaya çıkmaya başladı. Kafes Planı'nda gayrimüslimlere yönelik suikast yapılması ve suçun muhafazakar kesimlere atılması öngörülüyordu.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?