banner39

'Kafes'te iki imza belirlendi

Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi, Kafes Eylem Planı'nda bulunan imzaların ikisinin sahibini inceleme sonucu tespit etti.

Arşiv 17.04.2010, 08:15 17.04.2010, 09:30
'Kafes'te iki imza belirlendiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye'deki gayrimüslimleri hedef alan Kafes Eylem Planı'ndaki imzaların Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi'ndeki incelenmesi tamamlandı. Planın altıncı sayfasındaki imza Yarbay Kireçtepe'ye ait çıktı. Planın "Silah mühimmat" listesini başlıklı bölümündeki imzanın ise Binbaşı Günay'a ait olduğu belirlendi.

Bugün gazetesinin haberine göre, Kafes Eylem Planı'nın ek klasörlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboravatuvarları Dairesi Başkanlığı'nın 20 Kasım 2009 tarihli eskpertiz raporu da yer aldı. Yapılan incelemede planda yer alan imzalarla Poyrazköy'de yapılan kazılardan sonra tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe ile Deniz Binbaşı Eren Günay'dan alınan imza örnekleri karşılaştırıldı. Planın altıncı sayfasında yer alan "Ercan Kireçtepe Dz. Yarbay Özel Operasyon Gücü Komutanı Vekili" ibaresinin altında bulunan imza Yarbay Kireçtepe'ye ait çıktı.

İMZADAKİ EL HAREKETLERİ UYUMLU

Planın "Silah Mühimmatı ve Malzeme Listesi" başlıklı iki sayfalık bölümünde yer alan "Eren Günay, Dz.Kd. Bnb. Marmara Bölge 2. Hücre Lideri" ibaresinin altında bulunan imzanın da Binbaşı Günay'a ait olduğu tespit edildi. Raporda, hem Kireçtepe'nin hem de Günay'ın imzalarının, "Genel formları, başlangıç özellikleri, imzalar içerisindeki el hareketleri, imzaları oluşturan hatların birbirine olan konumları gibi kaligrafik ve grafolojik özellikler yönünden uygunluk ve benzerlikler bulunduğu müşahede edilmiştir" denildi.

FARKLI ÖRNEKLER ALINDI

Raporda, planın "Görev" başlıklı bölümünde yer alan "Levent Bektaş E. Dz. Bnb. özel Plan Hücre Lideri" ibaresinin altında bulunan imzanın Bektaş'a ait olup olmadığı da araştırıldı. İmzaların benzerlik gösterdiğinin belirtildiği raporda, "Bektaş isimli şahsın mukayese esas alınarak gönderilen imzalarının zamana bağlı olarak değişim gösterdiği ve adı geçen şahsın mukayese imzaların karşılaştırmalı bir incelemesinin yeterli olmadığı müşahede edilmiştir. Söz konusu imzalar Bektaş'ın elinden çıkıp çıkmadığı hususunda herhangi bir kanaat beyanında bulunmak mümkün olamamıştır" dendi.

Adli Tıp da Kireçtepe’nin imzasını onaylamıştı

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinde ele geçirilen Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda imzası olan Yarbay Ercan Kireçtepe'nin yazı karakteri daha önce de Adli Tıp tarafından incelenmişti. Kireçtepe'nin önceki ifadeleri sırasında alınan ıslak imzaları ile planın altındaki imzayı karşılaştıran Adli Tıp uzmanları, imzaların tereddütsüz aynı olduğunu ifade etmişti. Eylem planının Yarbay Ercan Kireçtepe tarafından hazırlandığı ve Koramiral Feyyaz Öğütçü yönetimindeki hücreler tarafından icra edileceği de ileri sürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?