banner15

Kafkaslar yine diken üstünde

Abhazya'da, olası bir savaş ihtimaline karşılık "genel seferberlik" ilan edildi.

Kafkaslar yine diken üstünde

Kafkaslar yine ısınıyor. Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da, bölgede olası bir savaş çıkması ihtimaline karşılık "genel seferberlik" ilan edildi.

Abhazya'nın "Dışişleri Bakanı" Sergey Şamba, yaptığı açıklamada, "Gürcistan'a ait 2 insansız keşif uçağının dün Abhazya üzerinde uçuş yaparken düşürülmesi ve benzeri olaylar yüzünden Abhaz lideri Sergey Bağapş'ın talimatı doğrultusunda seferberlik ilan edildiğini, Abhaz Silahlı Kuvvetlerinin üst düzeyde alarma geçirildiğini" kaydetti.

Abhazya ordusunun alarma geçirilmesinin ilk aşama olduğunu belirten Şamba, "Topraklarımıza yönelik olası bir saldırıyı önlemek için her türlü hazırlığımızı başlattık ve seferberlik ilan ettik" dedi. Abhazya'nın "Savunma Bakanı" Merab Kişmarya da açıklamasında, "Gürcistan'ın 7 bin 500 askerini Abhazya sınırına yerleştirdiğini" iddia etti.

"Gürcü birliklerinin Abhaz topraklarına saldırması halinde 2 gün içinde Gürcistan'ın Kutaisi kentine kadar ilerleyeceklerini" ileri süren Kişmarya, bunun için yeterli imkan ve güce sahip olduklarını ifade etti.

Bu arada Rus barış güçlerinin komutanlığından yapılan açıklamada, Abhazya'daki sorunlu bölgede görev yapan Rus barış gücü askeri sayısının 2500'e ulaştığı bildirildi. Rusya, Gürcistan'ın Abhazya'ya saldırı planladığı iddiasıyla bölgedeki barış gücü askerlerinin sayısını artırma kararı almıştı.


GALİ BÖLGESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Öte yandan Gürcülerin yoğun olarak yaşadığı Gali bölgesinde, 21:00-09:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiği kaydedildi.

Ahaz yönetiminin açıklamasında, bölgedeki gerilimin giderek tırmanması nedeniyle Gali'de yaşayan yerel halkın sınır kenti Zugdidi'ye girişine de izin verilmediği ifade edildi. Sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceğiyle ilgili bilgi verilmedi.

"ABHAZYA'DA KEŞİF UÇAĞIMIZ DÜŞMEDİ"

Gürcistan Savunma Bakanlığı, "Abhaz yönetiminin, dün Abhazya'da 2 Gürcü insansız keşif uçağını düşürdüğü iddialarının asılsız olduğunu" açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Abhaz yönetiminin bu tür iddialarının Rusya'nın bölgedeki kışkırtıcı hareketlerinin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Bu iddiaların aynı zamanda, 20 Nisanda Rusya'ya ait (MİG-29) tipi savaş uçağının Gürcü keşif uçağını düşürmesiyle ilgili olayın örtbas edilmesi amacı taşıdığı, ancak ABD ve Baltık ülkelerinden uzmanların olayla ilgili araştırmalarını tamamlamak üzere oldukları kaydedildi. Abhazya, dün Gürcistan'a ait 2 insansız keşif uçağının düşürüldüğünü duyurmuştu.

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35