banner15

Kafkaslar'da Doğal Hayat Tehlikede

Dünyadaki nadir zenginliklere sahip bir Kafkasya'da, doğal hayat tehlikede.

Kafkaslar'da Doğal Hayat Tehlikede

Kafkas Dağları, Avrupa’nın son leoparlarının, ayılarının, antiloplarının ve mersin balıklarının sığındığı bölge. Ama bu eşsiz canlılar soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bölgenin ormanları yok ediliyor ve hayvanlar da soyu tükenecek şekilde avlanıyor. Çevre örgütleri ise buna karşı harekete geçti…

Kafkasya, 150 memeli hayvan, 400 kuş ve 200’den fazla balık çeşidiyle dünyadaki nadir zenginliklere sahip bir bölge. Bu sıradağlar, dünyanın en önemli 200 ekoloji bölgesi arasında yer alıyor. Avrupa’nın başka bölgelerinde çoktan soyu tükenen çok sayıda hayvan ve bitki çeşidinin son sığınağı buradaki ormanlar. Bu çevre cennetinin tehdit altında olduğunu belirten Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın Kafkasya uzmanı Frank Mörschel bunun nedeni olarak 90’lı yıllardaki ekonomik çöküşü gösteriyor.

Mörschel, gelinin noktayı şöyle anlattı: “Bu ülkelerin çoğu, özellikle de Azerbaycan ve Gürcistan’da zaman zaman derin enerji bunalımı yaşandı. İnsanlar kışın yakacak birşey bulamadı. O dönemde büyük ormanlar yasadışı şekilde imha edildi. Ekonominin genel koşulları insanları yaşamları için mücadele etmeye ve ne bulurlarsa almaya itti. Ailelerini geçindirebilmek için yasadışı avlandılar, ağaç kestiler, balık tuttular.”

Projeler geliştirildi

Kafkasya’da ekonomi tekrar kendine gelmeye başladığından beri doğal çevrenin korunması da yeniden siyasi gündeme oturdu. Bu eğilimin başını ünlü Borjomi-Karagauli Ulusal Parkı’yla Gürcistan çekiyor. Bu park, ülke topraklarının yüzde 20’sini koruma altına alıyor.

Bu çabaların ekonomik kalkınmanın teşviki ve terörle mücadele arasında ölüme mahkum olmaması için ilk sınırlarötesi çevre fonunu oluşturuldu. Fona önümüzdeki yıl 40 milyon Euro akacak. Bu meblağın yarısını Kafkas devletleri temin ediyor, diğer yarısını da Alman Kalkınmayı Teşvik Bankası, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı ve Alman Kalkınma Bakanlığı da 5 milyon Euro’yla katkıda bulunuyor.

Almanya’nın desteği

Almanya, Kafkas ülkelerine çevre koruma konusunda destek veren ülkelerin başında geliyor. Almanya’nın hedeflerinden biri de Kafkasya’daki ülkelere yaşanan krizin doğal zenginlikleri nasıl yok ettiğini göstermek. Bu noktada çevre koruma, ideal katalizatör. Çünkü Bakü - Ceyhan petrol boru hattı, terörle mücadele ya da Osetya, Abhazya ve Dağlık Karabağ’daki toprak talepleri gibi konularda cepheler ne kadar keskinleşmiş olursa olsun, leoparların, vaşakların, ayıların ve ceylanların korunmasında Kafkas ülkeleri birlikte hareket ediyor.

“Kafkasya bizim ortak evimiz“ diyen bölge ülkelerinden Ermenistan Çevre Bakanı Vardan Ayvazyan, bu konuda yapılan işbirliğine dikkat çekiyor. Biyolojik çeşitliliğin, insanların çizdiği sınırları tanımadığını kaydeden Ayvazyan, “Başka alanlarda işbirliği yapamasak da, çevre koruma da yapıyoruz. Çünkü bunu yapmak için aramızdaki siyasi sorunların çözülmesini bekleyecek olursak ormanlar ve hayvanlar daha fazla yok olacak“ diyor.

Kaynak: DW 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48