banner15

Kafkasya çocuklarında gizemli hastalık

Çeçenistan ve İnguşetya'dan sonra Karaçay Çerkes'te de çocuklar bilinmeyen bir hastalığın pençesinde

Kafkasya çocuklarında gizemli hastalık


Rus askerlerinin Çeçenistan'da kullandıkları iddia edilen kimyasal silahlar nedeniyle özellikle Çeçenya ve İnguşetya çocuklarında ortaya çıkan, sırrı çözülemeyen gizemli hastalık, bu kez Karaçay-Çerkes'te çocuklara musallat oldu.

Zelençuk bölgesinde adı konulamayan bir illetin sendromlarını yaşayan çocuklar, bir buçuk aydır tedavi edilemiyor. Yerel kaynaklara göre Dausuz kasabasında bir okulda okuyan dokuz öğrenci, 'sinir bozukluğundan' hastaneye kaldırıldı. Çocuklar iki hafta hastanede yattıktan sonra taburcu edildi. Ama bazıları kısa bir süre sonra yeniden hastanelik oldu. Belirtiler ise aynı: Baş dönmesi, kusma, boğun ve sırt bölgesinde kasılma.

Dausuz Belediye Başkanı Robert Gerbekov, "Son bir ayda kasabaya iki kez uzmanlar geldi. Bazı cihazlarla incelemelerde bulundular, radyasyona baktılar. Ama ifadelerine göre, tehlikeli bir şey bulamadılar. Bizim radyasyonla problemimiz olduğunu kanıtlayamam, bu hastalığın ona bağlı olduğunu da söyleyemem. Eğer tek sınıfta olsaydı bir şeye bağlı olduğu düşünülebilirdi, ama çocuklar farklı sınıflarda, farklı yaşlarda. Aynı sınıfta olsalardı radyasyon veya başka bir faktörün etkili olduğundan söz edilebilirdi" ifadelerini kullandı.

Çocukları ilk muayene eden Zelençuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı Anatoli Veliçko de net olarak teşhis konulamadığını kaydederek, "Çocukların ilk muayeneleri bizde yapıldı, ama daha sonra onlarla Sağlık Bakanlığı uzmanları ilgilendi. Bir komisyon oluşturuldu, uzmanlar gitti. Orada bir teşhis oldu, ama daha sonra reddettiler" dedi.

Bu gizemli hastalık Kuzey Kafkasya'daki çocukların başına gelen ilk olay değil.
Buna benzer olayların en büyüğü Rus-Çeçen savaşında her türlü silahın kullanıldığı Çeçenya'nın Şelkov bölgesinde yaşanmıştı. Şelkoc'da, 2005 sonbaharında, yaklaşık yüz çocuk, halüsinasyonlar görüp, bitkin düşüyorlardı. Çocuklar okuldan eve ya da evden okula giderken takatten kesiliyordu.

İki yıl sonra bu kez hastalık, bu kez bölgenin köylerinde görüldü. Şubat 2007'de ise İnguşetya'daki çocuklar da benzer bir hastalığa yakalandı. İnguş çocuklarındaki belirtiler, Çeçen çocuklarda görülenlere benziyordu: Nefes darlığı, bilinç kaybı, periyodik olarak hafıza ve görme kaybı, mide rahatsızlığı, ayak ve kol tutukluğu, bitkinlik.

Kaynak: Ajans Kafkas

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35