banner39

Kahire üniversitesi ile Pentagon işbirliği belgelendi

Kahire Amerikan Üniversitesi ile Pentagon arasındaki ilişkinin belgeleri basına yansıdı

Arşiv 06.04.2009, 15:52 06.04.2009, 17:37
Kahire üniversitesi ile Pentagon işbirliği belgelendi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika'daki federal bir komisyonun ortaya çıkardığı yeni belge Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nin Pentagon'la ilişkilerini kanıtlarken, üniversitesinin sadece Amerikan Deniz Kuvvetleri değil Kara Kuvvetleri için de "danışmanlık ve idari hizmetler" noktasında resmi sözleşme yaptığını ortaya koydu.

Kahire'deki üniversite geçen hafta yaptığı açıklamada Amerikan Deniz Kuvvetleri ile bir sözleşme yapmış olduklarını açıklamakla yetinmiş, anlaşmanın kapsamıyla ilgili bir bilgi vermemişti.

Ortaya çıkan yeni belgeye göre, Kahire Amerikan Üniversitesi 2008 yılında 138 bin 673 dolar karşılığında Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ile idari ve danışmanlık konularında hizmet vermek hususunda bir sözleşme imzalamış.

Yine belgeye göre yapılan ödemenin Amerikan Ulusal Savunma Üniversitesi bütçesinden geldiği ve bu üniversitenin Pentagon finanslı olduğu başında da Amerikan Genelkurmayı'nın bulunduğu belirtiliyor.

Yeni belge, Kahire Amerikan Üniversitesi'nin 3.4 milyon Mısır cüneyhi karşılığı Mısır konusunda Amerikan Savunma Bakanlığı ve deniz kuvvetlerine bilgi ve araştırma sağlamasına dair başka bir belgenin ortaya çıkmasından sonra ifşa edildi.

Arap basını, bir önceki belgenin 2007 yılına dair Amerikan hükümetinin bütçe açıklamaları sırasında basına yansıdığına dikkat çekiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?