banner39

Kahire'de Filistinli taraflar uzlaşmaya çok yakın

Kahire'deki uzlaşma görüşmelerinde Filistinli taraflar yakınlaştı

Arşiv 02.04.2009, 13:45 02.04.2009, 17:57
Kahire'de Filistinli taraflar uzlaşmaya çok yakın


Abdullah Aydoğan-Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas yöneticilerinden Üsame Hamdan Kahire'de başlayan Filistinli taraflar arasındaki uzlaşma görüşmelerinin başrıya ulaşacağına olan inancını dile getirdi. Ancak El Fetih tarafının biraz çekinceli davrandığını ifade etti.

Hamas'ın Lübnan temsilcisi olan Hamdan milli birliğe dayanan geçici hükümetin programı konusununun kendileri tarafından kabul edildiğini, birlik sağlanması adına olmazsa olmaz milli konulara dokumadıklarını söyledi.

Dün başlayan Kahire başlayan ve Mısır İstihbaratı Müdürü Ömer Süleyman'ın başkanlık yaptığı görüşmelerinde El Fetih heyetine Ahmet Karig, Hamas heyetine ise Musa Ebu Merzuk başkanlık ediyor.

Filistinli tarafların geçici hükümetin programı, Filistin Kurtuluş Örgütünün yapısı ve seçimi içeren üç temel konuda anlaşarak milli uzlaşmayı gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Görüşmelerde en kolay uzlaşma maddesi olarak kabul edilen Filistin Kurtuluş Örgütünün yapısı dün ele alındı. Diğer konulardaki pürüzlerinde giderilmesi konusunda taraflar arasında siyasi iradenin bulunduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Netanyahu hükümeti ve İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Lieberman'ın barış karşıtı açıklamalarının da Filistinli taraflar arasındaki uzlaşma sürecine olumlu etki edeceği tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?