banner39

Kahire'de İslam ve Batı konuşulacak

Abant Platformu tarafından organize edilen toplantıların 12.sinin bu yıl Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kahire'de İslam ve Batı konuşulacak

Abant Platformu tarafından organize edilen toplantıların 12.si Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacak. İslam, Batı ve Modernizasyon başlığı altında gerçekleştirilecek toplantı Türkiye-Mısır Söyleşileri'nin de birincisi olma özelliğini taşıyor. 
 
Ahram Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek toplantıya Türkiye ve Mısır'ın önde gelen akademisyen, uzman ve gazetecileri katılacak. Oturum eşbaşkanlarından Ahram Politik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Abdul Munim Said Ali, bu tür sivil girişimlerin iki ülke ilişkilerini geliştirme açısından önemli bir fırsat oluşturacağına inandığını söyledi. Türkiye adına oturumun eşbaşkanlığını Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Abant Platformu Başkanı Prof. Mete Tunçay yapacak.

Türkiye'den toplantıya katılacak 80'den fazla akademisyen ve gazeteci arasında Ali Bulaç, Beril Dedeoğlu, Eser Karakaş, Kenan Gürsoy, Mehmet Altan, Zafer Toprak, Mümtaz'er Türköne, Kürşat ve Tülin Bumin, Gökhan Çetinsaya, Hüseyin Gülerce gibi isimler yer alıyor. Mısır'dan ise Vahid Abdul Mecid, Hasan Ebu Talib, Nebil Abdul Fettah, Cemal Bayyoumi, İbrahim Bayyoumi, Nadia Mustafa, El Seyyid Yasin gibi isimler katılacak. Ahram Gazetesi binasında yapılacak toplantıda Türkiye ve Mısır'ın Modernleşme Tecrübeleri, Modernleşme ve Problemleri, Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci, Geleceğe Bakış gibi başlıklar tartışılacak. Önümüzdeki yıl Türkiye'de ikincisi yapılacak olan Türkiye-Mısır Söyleşileri'nin başka ülkelerle de başlatılması planlanıyor. Bu söyleşilerin bir benzeri daha önce Türkiye ve Fransa arasında başlatılmıştı.

Ortadoğu ve İslam dünyasının iki önemli ülkesi Türkiye ve Mısır arasında yapılan bu tür toplantıların bölgesel barışa büyük bir katkı yapması bekleniyor. Geçen yıl Abant'ta düzenlenen 11. toplantıda Global Politikalar ve Ortadoğu'nun Geleceği başlığıyla Ortadoğu'daki gelişmeler detaylı olarak masaya yatırılmıştı. Toplantıya Mısır, İsrail, Ürdün gibi ülkelerden de çok sayıda üst düzey akademisyen ve uzman katılmıştı. Türkiye'den gelen misafirler Mısırlı katılımcılarla Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Şafak Göktürk'ün vereceği resepsiyonda da bir araya gelecek. Pazar günü başlayacak toplantı iki gün sürecek.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?