Kahire'de Türk eserleri ilgi bekliyor

Mısır Kültür Bakanlığı yetkilisi Dr. Mustafa Emin Mustafa, 715 İslami eser belirlediklerini bunlardan yaklaşık 150'sini restore ettiklerini belirtti.

Kahire'de Türk eserleri ilgi bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Kültür Bakanlığı'na bağlı Tarihi Eserler Yüksek Meclisi'nin İslami ve Hıristiyan Eserler Bölümü Genel Müdürü Dr. Mustafa Emin Mustafa, 715 İslami eser belirlediklerini bunlardan yaklaşık 150'sini restore ettiklerini belirtti. Cihan'a konuşan Dr. Mustafa, yabancı ülkelerin restorasyon faaliyetlerine para, bilgi ve araştırma konularında yardımcı olduğunu anlattı.

Türkiye gibi bu eserlerle çok yakından ilgili bir ülkenin restorasyon faaliyetlerinde bulunmasının kendilerini çok sevindireceğini vurgulayan Mustafa, Türkiye'nin belirlediği herhangi bir eseri restore edebileceğini söyledi.

Dr. Mustafa, "Türkiye'den Mısır'a yönelik son yıllarda giderek artan turistik gezilerde ağırlıklı olarak piramitler ziyaret ediliyor ya da Şarm el Şeyh gibi turistik bölgelere gidiliyor. Ancak Mehmet Ali Paşa Camii'nden, Yavuz Sultan Selim'in son Memlük direnişini organize eden Tumanbay'ın asıldığı Bab Züveyle Kapısı'na İmam Şafii Camii ve türbesinden Amr bin As ve Ahmet İbn Tulun camilerine yüzlerce görkemli İslami eser ziyaretçilerini bekliyor.

Özellikle Memlük sultanları ve komutanlarının dört bir yanını eserlerle donattığı Kahire'de pek çok eser de maddi imkansızlıklardan ve projelendirme yetersizliğinden dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Özellikle Tarihi Eserler Yüksek Meclisi belirlediği eserleri kurtarmak için büyük bir çaba sarfederken, Vakıflar Bakanlığı'nın bünyesinde kalan eski evler ve hanlar ise kaderlerine terk edilmiş durumda." dedi.

1001 minareli şehir olarak da anılan Kahire'ye rengini veren eserlerin büyük çoğunluğu şüphesiz Memlüklere ait. Memlüklerin Mısır'a özgü bir sanat geliştirdiklerini vurgulayan Dr. Mustafa Emin Mustafa, bu özelliğin minarelerin şeklinde ve kubbelerde rahatlıkla fark edilebileceğini kaydediyor.

Memlük sultanları içinde özellikle de Kalavun, Barkuk ve Kayıtbay Kahire'nin yanı sıra ülkenin dört bir yanına inşa ettikleri eserlerle ülkeye altın bir dönem yaşatmış.

Memlüklerden sonra ülkeye hakim olan Osmanlıların daha çok Bizans esintilerini Mısır'a getirdiğini ifade eden Dr. Mustafa, özellikle Abdurrahman Kethuda'nın Kahire'yi baştan aşağı eserlerle donattığını vurguladı.

Abdurrahman Kethuda özellikle kente kazandırdığı sebil ve küttablarla biliniyor. Sebillerden bölge halkı su ihtiyacını temin ederken, küttablardan da aynı bölgede oturan küçük çocuklara dini eğitim veriliyordu.

Osmanlı dönemine ait şaheserlerin başında şüphesiz Mehmet Ali Paşa Camii geliyor. Sultan Ahmet Camii'nin prototipini inşa eden Mehmet Ali Paşa'nın bu şekilde bir gün Osmanlı tahtına oturma hayalini de ortaya koyduğu belirtiliyor.

Ayrıca 1700'lü yılların sonunda inşa edilen Misafirhane ise büyük bir yangınla tamamen kül oldu. Dr. Mustaf, Türkiye'nin misafirhaneyi yeniden inşa etmesini çok arzuladıklarını ifade ediyor. Aynı şekilde tamamen harabe olmak üzere olan ünlü şair ve din adamı İbrahim Gülşeni'nin türbesi de Türkiye'den uzanabilecek bir yardım eli bekliyor.

Osmanlı dönemine ait Mevlevihane, Murat Paşa Camii, Süleyman Paşa el Silahdar Camii, Muhammed el Zehebi Külliyesi gibi çok sayıda eser ise restore edilmiş durumda. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 15:05
banner53
YORUM EKLE

banner39