banner39

Kahire'den ateşkes sinyalleri

Hamas`ın şartlı "evet" dediği ateşkes planını İsrail`in de kabul edeceği haberleri geliyor

Arşiv 16.01.2009, 07:50 16.01.2009, 07:50
Kahire'den ateşkes sinyalleri


Gazze'deki saldırılara paralel olarak Kahire'de devam eden ateşkes görüşmelerine İsrail'den bir heyet de katıldı.

Mısırlı üst düzey bir diplomat, İsrail'in savaşa son vermek amacıyla ortaya atılan Mısır planına yeşil ışık yaktığını açıkladı. Mısır devlet televizyonu da İsrail'in Mısır'ın planına "tamamen olumlu yanıt verdiğini" duyurdu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü Mark Regev ise Mısır'ın planıyla ilgili alınan bir karar olmadığını; ancak plan temelinde görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Hamas'tan şartlı 'evet'
Reuters ajansı dün Hamas ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Hamas'ın, ''İsrail'in 1 hafta içinde tamamıyla askerlerini çekmesi, acilen sınır geçiş kapılarını açması durumunda 1 yıllık yenilenebilir bir ateşkesi kabul edebileceğini'' bildirdi.

Hamas'ın Mısır'ın üzerinden İsrail'e iletilen şartları arasında "Gazze'nin hem İsrail hem de Mısır ile olan tüm sınır geçişlerinin hemen açılması ve geçişlere ilişkin uluslararası garanti verilmesinin yanı sıra Refah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın muhafızlarının bulunmaması yer alıyor. Hamas, Türk ateşkes gözlemcilerine ise açık olunduğunu belirtmişti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?